Çfarë shkruan mediat bullgare për përplasjet e Borisovit me Daçiqin për Kosovën

07.07.2019 15:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë shkruan mediat bullgare për përplasjet e Borisovit me Daçiqin për Kosovën

Mediat bullgare gjatë ditës së djeshme kishin raportuar për përplasjet mes kryeministrit bullgar, Boyko Borisov, me ministrin e punëve të jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq. Të dy këta politikanë të njohur të Ballkanit, u përplasën për çështjen e Kosovës.

I pari që e kishte nisur, ishte kryeministri bullgar, i cili kur u pyet për kandidatin e postit të Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borrell, ai tha ndër tjera “… me gjithë respektin, por nëse ai zgjidhet, Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, dhe ai duhet ta mbajë qëndrimin e Bashkimit Evropian e jo qëndrimin e Spanjës”.

Pas kësaj kishte reaguar edhe ministri i punëve të jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili kishte thënë “Boyko, më lër të të them ty se Bashkimi Evropian nuk e njeh Kosovën shtet të pavarur. Ti, Boyko, duhet ta respektosh këtë fakt, dhe jo t’i japësh mësime Borrellit”.

Televizioni shtetëror serb, BNT, raportoi se Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, e kishte thirrur ambasadorin serb në Sofje për raportim mbi deklaratat e shefit të tij.

Ky televizion rikujton se nga 27 shtete të BE-së, 23 e kanë njohur Kosovën, dhe ndër ta është edhe Bullgaria. E kjo mund të ndikojë edhe në marrëdhëniet mes Serbisë dhe Bullgarisë. Në këtë rast, edhe pse Bullgaria e mbështetë Serbinë në rrugën e saj të integrimit, por duhet të jenë të kujdesshëm me deklarata të tilla.

Ndërsa gazeta Dnevnik, duke e cituar ministren e punëve të jashtme Zaharieva, kanë shkruar se Daçiq “nuk do të ishte keq të kërkonte falje”.

Në anën tjetër, portali i lajmeve Novinar dhe Dariknews, kanë raportuar mbi reagimin e ministres, gjithashtu kanë shkruar edhe mbi falënderimin e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, që ia ka bërë kryeministrit bullgar, që mbrojti të drejtën e Kosovës që të jetë pjesë e familjes Evropiane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve