Çfarë po ndodh me PDK -në, Pse ajo injoroi Atdhetaret !?

19.04.2015 13:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë po ndodh me PDK -në, Pse ajo injoroi Atdhetaret !?

Erald Selca
Cfare vertet po ndodh me partine me te madhe te dale nga lufta nga nje parti nacionaliste shqiptare e majte tash thote jam, edhe e djathte eshte shenderruar ne parti ku favorizohen kullerat ,femijet e udbashave dhe Titistave dhe Fryma e Luftes mungon aty .

Jam personalisht nje nga drejtuesit e saj dikur dhe themeluesit qe nga PPDK-PDK ne e sollem ne pushtet perkunder gabimeve gjate rruges , gabimeve strategjike sepse une dhe shume te tjere kemi kerkuar qe LDK-ja dhe Rugova te shpallen subjekte tradhtare te Kombit dhe jo te rehabilitohen sic ndodhi e po ndodh rendom pas lufte .

PDK -ja si parti politike e dalë nga strukturat më eminente kombëtare është në vitin 2015-të në situatën më te veshtirë që nga themelimi i saj në 1999 atëbotë quhej PPDK ndërsa në kuvendin esaj parë zgjedhor me propozim ikones luftes dhe paqes Fatmir Limaj u morë vendimi të quhet PDK .

Pas shpërbërjes UÇK-së legjendare dhe kalimit njëpjese në TMK dhe Polici ,pjesa tjetër e ish drejtuesve politiko-ushtarak të UÇK-së në krye me Hashim Thacin ,Bardhyl Mahmutin ,Pleurat Sejdiun ,Fatmir Limaj Jakup Krasniqi ,Xhavit Haliti ,Xhevat Bislimi ,Halil Selimi themeluan PDK -në duke pasur gjirin esaj figura emblematike të ish burgosurve politikë ,të lëvizjeve ilegale rini studentore dhe ish luftëtarë .
QPK -ja e Thacit bëri punë mira por u sabotua ashtu si në luftë UÇK-ja ,për hir të korrektesisë ndaj lexuesit personalisht jam një nga themeluesit e PDK ,por sot jam një nga kritiket esaj më madh për shkak devijimit programit kombëtar ,anashkalimit atdhetarëve dhe keqeverisjes në disa dikastere dhe komuna .
Kosova si vend i paradoxeve në vend se votoj Çlirimtaret ,votoj pacifistet Rugovistë me te madhe duke shkelur mbi gjakun e derdhur për liri .
Tash shtrohet edhe një pyetje pse krahu i luftës PDK,AAK ,LKÇK dikur LB sot ish LPK e futur nën sqetull VV-së nuk i dolen me një koalicion përballë taborrit pacifist shumë të fortë po u bemë pikë e pesë me prirje bajraktariste .Askush nuk dëshironte të ishte i dyti apo i treti në një parti madhe të krahut luftës por secili deshironte ishte i pari në treven e tij ,mëhallen e tij me politika tilla humbja na priste .Populli ynë votoi ata qe nuk benë asgjë për liri kundër okupatorit serb ,por edhe mesin tonë shumë ish komandant rehabilituan spiunat e UDB-ashet e deri djeshëm duke i futur në institucione madje marri e madhe .
Pse PDK -ja nuk shtron ketë pyetje vetit pse në KD PDK në kuvendet e punes dhe zgjedhore nuk u analizuan 4 palë humbje nga Ibrahim Rugova dhe LDK-ja pse humbem thellë në 2000,2001.2002.2004 ?pse cilet faktor ndikuan .Merreni me mend Rugova na mposhte ne tallte k….me ne as parti nuk na konsideronte ose grupe politike ,ne u bemë faktor vetem pas ikjes shakaxhiut pavaresisë njeriut i cili fliste per qen sharri e fusha me oriz dhe kur LDK u nda në dysh në kuvendim e fameshëm karrigeve .
Rehabilitimi i taborrit pacifist filloi që 2002 kur u krijua Qeveria Rexhepi ,mandej 2004 koalicioni LDK-AAK por kulmi i marteses jonatyrshme ndodhi kur fitoi PDK -ja 2007 kur hyri koalicion me ata që etiketuan luften djalerinë atdhetare me hajnat 3% e djerses popullit me sabotatoret etj .
Dikur shante AAK -në dhe vetë hyri me ta mandatin e parë u punua nga tandemi Thaci-Limaj madje Fatmiri ishte njeriu i projekteve gjigande por PDK në qeveri zgjodhi ministra kullera pa asnje dite kontribut lufte e PDK pa idhenë asgjë parashutistat depertuan kudo e atdhetaret sorollateshin rrugëve pa punë e mjerim .
Pritshmërit ishin të medha nga PDK Thaci por qedo nuk ndodhi ashtu na shkuan botë ambasadore spiuna si Avni Spahiu ,militante partiak te Skender Hysenit e Enver Hoxhaj mishmash diplomaci .

Qeverisja le për te deshiruar janë punesuar kurva e rraspihje njohura analfabete ,e kuadro me emër nga vendi e diaspora nuk gjejnë një vend pune ose duhet dhenë lekë kudo .
Investimet në rrugë ,shkolla nuk mjaftojnë varferia eshte e madhe shih kampet Metz Francë e Hungari ik rinia cdo ditë ,kemi vetevrasje luftetaresh mjerim social që nuk shpërthen falë reminitencave nga diaspora jonë.
Raportet tendencioze Dik Martit ,arrestimet e Fatmir Limaj me shokë ,Sami Lushtakut etj mosreagimi i duhur në mbrojtje vlerave luftës ka dëmtuar rendë PDK -në ,është e pafalshme mos paditja e Dik Martit nga HASHIM THAÇI ,tolerimi i EULEXIT dhe qarqeve proserbe ,këto heshtje nuk i bejnë nder PDK -së por ja nxijnë faqen .
Demokracia brendshme mungon në PDK si në te gjitha partit tjera në Kosovë u mbajt kuvendi sa per sy faqe u votuan me porosi struktura caktuara ,u toleruan keqeverisjet sidomos Prizren dhe u hesht për aferën Pronto për skandalet e fëmijeve politikanëve multimilionera deri dje brekëgrisur .

Atdhetar si Haki Morina nuk kane vend pune ne Kosove ,ani pse nje jete Kombit ja kushtuan por vende pune ka per vajzat e Jusuf Karakushit etj
Dikur ne Gjermani u be denazifikimi , ne Kosove po behet de UCK-izimi dhe aktivistet e ish LPK injorohen ende lapidare e varre dinjitoze nuk kemi per Jashar Salihun ,Plakun Abejen .

PDK-ja injoroi ish te burgosurit politik , ish veprimtaret e saj njerin nga ta dhe mua injoroi njerzite qe e sollen ne pushtet ajo nuk i do njerzit parimor nuk i do ata qe ja shajne LDK me fakte e demaskojne Rugovizmin qyqar .

Ajo i do servilet lepe pepe antienveristet ,sahanelepiresat puthadoret e armikut tenderaxhinjet zuzaret dhe matrapazet .
Hashimit , Kadrise nuk i ben nder mosvizita kur u lirua nga Haga e Gjeneral Lahi Brahimajt dhe Idriz Balajt dhe lufta speciale kunder Ramushit opozites .

Gabimet më mëdha krahut luftës datojnë nga QPK ,kur në borde komunale dhe në qender u rehabilituan shumë ish spiunë udbash,kosista ,oznes në këmbim mirave materiale ,pikave karburantit ,pishinave ,linjave autobusave ,lekëve etj keta ish spiune ne emer votave u futen dhe struktura PDK,AAK etj kam fakte për keto që i potencoj të shumta që pas lufte kam kërkuar katarsis ,po shumë ish komandante verbuar nga pasuria më shumë i qmonin dhe qmojnë bashkepuntoret e Serbise se bashkëluftetaret e tyre varfanjakë dhe në mjerim ,shumë invalid lufte veteran bukën nuk e kanë e disa bossa janë berë milionera në emër luftes ,PDK -së ,disa matrapaz ja kanë humbur shumë vlerat luftes,gjakut derdhur lumë .
Kam qenë kunder cdo koalicioni krahut luftës me LDK ,gaboi AAK ,njejtë veproi dhe PDK në 2007 kur hyri koalicion me LDK ,për arsye se politike unë mendoj që duhet ketë moral,norma dhe koalicione natyrshme dhe jo martesa paharmonizuara sic i ceka më lart .Por për pushtet karrike shumë në PDK mjafton jenë servil ndaj shefit pranuan koketimet me LDK-në ,armike ,e cila dikur na shante ,na sabotonte bënte diversion Ramushi dhe Thaci gabuan shumë që nuk dëgjuan këshillat e Qosjes për injorim LDK -së .
Unë si ish pjestar i luftërave clirimtare tre luftërave ,si intelektual familje dëshmorësh kam luftuar dhe luftoi për parime kam qenë një nga aktivistet më mëdhenjë PDK ,deri sa erdhi në pushtet mandej unë u bëra opozite brenda PDK -je ,kam pritur jo për veti se jetoj me punën djersen time ,kam pritur që në institucione vinë kuadro shkolluar djemë dhe vajza ,aktivista nderuar ,familjarë dëshmorëve e jo sic ikemi tash me shumicë plot jugonostalgjikë ,sabotator lufte dhe parashutista të pa vlerë e kurva të striptizive a thua luftuam kemi bordelle qeveritare .
Nuk ka më turp që Berat Buzhala të bëhet deputet me vota te siguruara me thas në Skenderaj nga Sami Lushtaku dhe veprimtarit madh ceshtjes kombëtare Xhevat Bislimit ti vidhen votat e ai ngel jashtë ,kontraste mëdha ndihmohet një milioner gazetaruc me lidhje me nëntoken serbe i cili në gazeten Express sulmonte ish UCK -në krahun e luftës dhe thoshte UCK ka bëre krime fashizoide tamam si mentori i tij zvarraniki Osit Veton Surroi ,kush është ky idiot që të fyejë Ramë Bujen ,Ramadan Avdiun ETJ ,nga kjo liri apo me sugjerime nga lart.
Viteve fundit PDK -ja dukshëm ka devijuar nga udha kombëtare duke ofruar idiota serbofil,parashutista të pa vlerë si Buzhala ,Mirena ,Selimi ,Blerim Rexha të gjithë këta deshtak pa asnjë ditë kontribut në luftë dhe parti u benë deputete ,zv.ministra shefa ndërmarrjesh .
Po ashtu në pozita lokale qëndrore ambasada,konsulata u futen shumë njerez pa dije balldezka ,te dashura te shefave shefave ,e rinia e ngritur arsimuar sorollatet udhëve në mjerimin migjenian .

PDK-ka humbur identitetin flete per Padi ndaj Serbise po ajo nuk behet , ketij subjekti i ka mbete vec e kaluara por jo edhe e tashmja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën