Çfarë paralajmërimi i ka bërë Lutfi Haziri sot kryesisë së LDK’së dhe Mustafës

01.08.2019 23:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë paralajmërimi i ka bërë Lutfi Haziri sot kryesisë së LDK’së dhe Mustafës

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, në një lidhje telefonike në emisionin Pressing, në televizionin T7, ka deklaruar se ai e përkrah një marrëveshje brenda partisë për kandidat të përbashkët, por nëse ajo nuk ndodh atëherë ai do të jetë njëri ndër kandidatët për kryetar të partisë në zgjedhjet e brendshme të 3 gushtit.

Haziri tregon detaje se çfarë kanë ndodhur brenda mbledhjes së kryesisë dhe tregon se mesazhi i tij ishte i qartë.

“Unë jam për një marrëveshje politike por nëse nuk ka marrëveshje boni gati kutitë sepse unë dal emri i dytë” ka thënë Haziri në mbledhje duke shtuar se ky “është parim i tij”.

Ai ka treguar se janë lakuar shumë emra për kandidatë por se sipas tij marrëveshja është e nevojshme për bashkimin dhe unifikimin e partisë.

“Isa Mustafa deri sot nuk është kandiduar. Janë lakuar emra duke përfshirë edhe emrin tim, në atë që unë e kam thënë është që kërkoj një marrëveshje politike për unitetin e LDK’së” tha Haziri.

I pyetur mbi ambiciet e Isa Mustafës për rizgjedhje në krye të partisë ai ka thënë se ka pasur edhe zëra që e kërkojnë rizgjedhjen e tij edhe një mandate.

“Ne e kemi diskutuar, është fakt që një numër i anëtarëve të kryesisë e kanë menduar vazhdimin e mandatit në mënyrë që të jetë konsensual” tha ai duke shtuar se “Isa Mustafa po e udhëheq procesin me neutralitet të plotë duke u konsultuar me anëtarët e kryetarët e degëve si dhe me deputetët e partisë”.

Ai shtoi se deri më tani zyrtarisht ende askush nuk e ka konfirmuar kandidaturën për kryetar të partisë edhe pse disa kanë shprehur publikisht ambicie për karrigen e kryetarit.

Sipas tij, janë të rëndësishme që të kushte fer për votim të lirë, duke e ritheksuar se Mustafa për momentin nuk është kandidat por vetëm udhëheqës i procesit. /GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë