Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

09.03.2019 13:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Zvogëlon rrezikun për kancer të zorrëve

Sipas një studimi nga Departamenti i Shkencës për Ushqim dhe Nutricion, përdorimi i hurmave shkakton rritjen e e numrit të bakterieve të mira dhe njëkohësisht zvogëlimin e numrit të bakterieve të dëmshme për sistemin tretës – shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Rritë energjinë

Hurmat pëmbajnë një sasi të sheqernave natyrale siç janë glukoza dhe fruktoza që ndikojnë në rritjen e energjisë. Dhe ndryshe nga produktet e tjera, këta fruta përmabajnë edhe antioksidantë, vitamina, magnez  dhe përbërës tjerë të rëndësishëm të cilët ndikojnë që ju të jeni energjik për një kohë më të gjatë.

Sistemi i tretjes do të përmirësohet

Nëse keni dëshirë që sistemi juaj i tretjes të funksionojë në mënyrë të rregullt atëherë zgjidhja e duhur janë hurmat. Sipas një hulumtimi të bërë nga Revista Shkencore për Nutricion u pa se njerëzit të cilët kanë konsumuar 7  hurma për 21 ditë, kanë patur sistem të tretjes më të shëndetshëm.

Ti mund të bëhesh më i mençur

Hurmat përmbajnë vitaminë D6, e cila njihet që përmirëson performanën e trurit duke rritur sasinë e seratoninës – hormon ky përgjegjës për rregullimin e disponimit.

Shëron hemoroidet

Hemoroidet janë vena në anus apo rektum të cilat kanë pësuar inflamacion dhe janë zgjeruar. Hemoroidet shkaktohen zakonisht nga kapsllëku. Shumë mjekë këshillojnë një dietë të pasur me fibra në të cilën duhet përfshirë edhe hurmat, për të shmangur kapsllëkun dhe hemoroidet.

Përktheu: Endrina Ramabaja/ Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Arsyet pse nuk preferohet të flini me telefon pranë trupit

Arsyet pse nuk preferohet të flini me telefon pranë trupit

Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

Skype sjell videot HD në ueb

Skype sjell videot HD në ueb

Depresioni post-natal tek meshkujt

Depresioni post-natal tek meshkujt

Apple ka planifikuar një pajisje të realitetit të shtuar në 2020

Apple ka planifikuar një pajisje të realitetit të shtuar në 2020

Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome

Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome

Është krijuar një aplikacion që detekton diabetin përmes telefonit

Është krijuar një aplikacion që detekton diabetin përmes telefonit

Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve

Windows 10 afër objektivit të 1 miliardë pajisjeve