Çfarë i bën shëndetit tuaj reaksioni nga pickimi i mushkonjave

11.07.2018 07:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë i bën shëndetit tuaj reaksioni nga pickimi i mushkonjave

Me ardhjen e verës ballafaqohemi me alergji të shumta. Disave nga ne na ndodh që të kthehemi nga pushimet apo nga qëndrimi diku jashtë me pickime të mushkonjave, derisa miqtë tanë nuk kanë absolutisht asnjë pickim mushkonjash.

Kur është fjala për pickimin, janë vetëm mushkonjat femra ato të cilat janë të etura për gjakun tonë, sepse nga ai marrin proteina të cilat u janë të rëndësishme për rritjen e vezëve, transmeton Telegrafi.

Kur na pickon mushkonja femër ajo na injekton pak pështymë të saj në gjak. Pështyma përmban proteinë e cila pengon që gjaku të ngjizet derisa ajo ushqehet.

Kjo pështymë në të vërtetë është shkaku përse na shfaqet ënjtje dhe skuqje si edhe të kruarit që disa nga ne i përjetojmë pas pickimit – madje vetëm ata të cilët janë alergjikë.

Nëse në lëkurën tuaj nuk shfaqet kurrfarë reaksioni, atëherë jeni fatlum i vërtetë, sepse nuk jeni alergjik ndaj pështymës së mushkonjës. Kjo mund të thotë edhe që keni zhvilluar imunitet ndaj pickimit dhe mushkonjave nëse jeni shpesh të ekspozuar pickimeve, sepse organizmi pushon të njohë alergjenin si problem dhe prandaj reaksioni mungon.

Ata të cilët janë paksa më të ndjeshëm mund të vërejnë hematoma të buta në vend të pickimit, në vend të ënjtjes së zakonshme.

Ky reaksion zgjat sa edhe koha e ushqimit të mushkonjës, sepse sa më shumë që mushkonja të ushqehet më shumë proteina injekton.

Nëse vuani nga “sindroma e mushkonjës” mund të vëreni në lëkurë ënjtje, nxehtësi, skuqje dhe të kruar dhe dhembje. Ndonjëherë shfaqet edhe ngritje temperature. Ky është reaksion ekstrem ndaj pickimit të mushkonjave, i cili mund të shkaktojë ënjtje të madhe e cila është e nxehtë dhe e fortë në prekje.

Ndonjëherë shfaqet edhe fshikëza e cila mund të tajitë.

Kjo sindromë shpesh shfaqet te fëmijët, te pacientët me imunitet të dobët dhe te turistët të cilët kanë udhëtuar në ndonjë rajon të ri dhe janë ballafaquar me lloje të reja të mushkonjave.

Anafilaksia është dukuri e rrallë te pickimi i mushkonjave, mirëpo kur ndodh kjo mund të jetë fatale.

Pacientët të cilët kanë anafilaksi nga pickimi i mushkonjave mund të kenë simptoma të ngjashme me ato të alergjisë. Shfaqen ngritje temperature, ënjtje të gjuhës dhe buzëve, probleme me frymëmarrjen, fërshëllima në gjoks, kolla dhe në raste serioze deri edhe epilepsia dhe vdekja.

Tretmani nënkupton injeksionin epinefrinë dhe ndihmën e shpejtë mjekësore. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Partnerët tregojnë kreativitetin duke kombinuar kostumet për Halloween (Foto)

Partnerët tregojnë kreativitetin duke kombinuar kostumet për Halloween (Foto)

Majlinda Kelmendi rikthehet në gara pas 14 muajsh

Majlinda Kelmendi rikthehet në gara pas 14 muajsh

Butrint Imeri thyen rekord, 1 milion klikime për një ditë me këngën ‘Kush’

Butrint Imeri thyen rekord, 1 milion klikime për një ditë me këngën ‘Kush’

Xiaomi Mi Mix 3 do të ketë një procesor Snapdragon dhe një ekran 6.4-inç

Xiaomi Mi Mix 3 do të ketë një procesor Snapdragon dhe një ekran 6.4-inç

Nëse e keni gishtin e dytë më të gjatë se të madhin, jeni në rrezik!

Nëse e keni gishtin e dytë më të gjatë se të madhin, jeni në rrezik!

Si të mos jetë kjo Kejvina Kthella

Si të mos jetë kjo Kejvina Kthella

Superkupa Kosovë – Diasporë: Mbahet konferenca për media para ndeshjes FC Prishtina – AKV Bardhosh Gërvalla

Superkupa Kosovë – Diasporë: Mbahet konferenca për media para ndeshjes FC Prishtina – AKV Bardhosh Gërvalla

Kërpudha e larvave që njihet si ‘Viagra e Himalajeve’ dhe vlen më shumë se pesha saj në ari, po zhduket shkaku i ndryshimeve klimatike (Foto)

Kërpudha e larvave që njihet si ‘Viagra e Himalajeve’ dhe vlen më shumë se pesha saj në ari, po zhduket shkaku i ndryshimeve klimatike (Foto)

Facebook thjeshton ndërfaqen e aplikacionit Messenger

Facebook thjeshton ndërfaqen e aplikacionit Messenger

Një rrëfim për Mauro Icardin sa ishte pjesë e Barcelonës – qëndrimi tri vite dhe arsyeja pse ai e la La Masian për të kaluar në Itali

Një rrëfim për Mauro Icardin sa ishte pjesë e Barcelonës – qëndrimi tri vite dhe arsyeja pse ai e la La Masian për të kaluar në Itali

Shumë kripë, pak kalium – vdekje e parakohshme

Shumë kripë, pak kalium – vdekje e parakohshme

HP prezanton modelet e reja të laptopëve të konvertueshëm Spectre x360

HP prezanton modelet e reja të laptopëve të konvertueshëm Spectre x360

Formacionet e mundshme: Liverpool – Crvena Zvezda

Formacionet e mundshme: Liverpool – Crvena Zvezda

Gruaja lind në restorant, mendonte se ishte vetëm në muajin e tretë të shtatzënisë

Gruaja lind në restorant, mendonte se ishte vetëm në muajin e tretë të shtatzënisë

Pritja e madhe që iu bë Ronaldos në rikthimin e dytë në Old Trafford – pushtime të fushës, selfie dhe duartrokitje pa fund për portugezin

Pritja e madhe që iu bë Ronaldos në rikthimin e dytë në Old Trafford – pushtime të fushës, selfie dhe duartrokitje pa fund për portugezin

Inteligjenca artificiale do të ndihmojë policinë kufitare në BE

Inteligjenca artificiale do të ndihmojë policinë kufitare në BE