Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

24.09.2020 18:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

Shkencëtarët për herë të parë e vëzhguan objektin SO 2020 më 19 gusht duke përdorur sistemin Pan-yjet në Havaje.

Pan-yjet specializohen në zbulimin e fenomeneve të shkurtra dhe objekteve që lëvizin shpejt, duke e bërë atë një nga mjetet vitale për shkencëtarët që kërkojnë të identifikojnë asteroidet e ri.

Por studiuesit që kanë vëzhguar objektin, mendojnë se ekziston një tjetër tipar i veçantë i kësaj hëne të vogël: Mund të mos jetë një shkëmb hapësinor, por një raketë e lansuar në vitet ‘60.

Paul Chodas, kreu i Qendrës së NASA-s për studime të objekteve afër Tokës në Kalifornia, tha për CNN se objekti i sapo zbuluar mund të jetë një pjesë e një rakete të vjetër, pasi ndjek një orbitë rreth Diellit që është jashtëzakonisht e ngjashme me Tokën.

Ndërsa shkencëtarët po vazhdojnë ta studiojnë objektin, ata filluan të dyshojnë se SO 2020 mund të mos jetë një asteroid i ri, falë orbitës së çuditshme që përshkroi Chodas. Në veçanti, objekti po lëviz shumë më ngadalë se një asteroid i zakonshëm.

“Nëse me të vërtetë është një trup rakete, do të jetë shumë më pak i dendur sesa asteroidet dhe presioni i butë për shkak të rrezeve të Diellit do të prodhojnë mjaft ndryshime në lëvizjen e tyre”, u shpreh Chodas.

Teknikisht, duke konfirmuar që objekti është një pjesë e raketës do ta eliminonte mundësinë e ekzistimit të një hëne të vogël, të krijuar nga mbeturinat hapësinore që notojnë pranë Tokës.

Astronomët raportuan për herë të fundit një hënë të vogël në shkurt, kur identifikuan asteroidin 2020 CD3 dhe përcaktuan se ai kishte qenë rreth orbitës së Tokës për rreth tri vjet.

Identiteti i SO 2020 do të bëhet më i qartë me më shumë vëzhgime muajin e ardhshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

Çfarë është në të vërtetë objekti i ri i zbuluar rreth Diellit?

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

Ibrahimovic rezulton pozitiv me Covid-19

​Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

​Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Legjenda e Barcelonës Suarez, i bashkohet Atletico Madridit

Superliga e Kosovës-Përfundon dhe java e dytë

Superliga e Kosovës-Përfundon dhe java e dytë

Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

Në arkivat polake zbulohen të dhëna për James Bond-in e vërtetë

Si ndikon selfi në shëndetin mendor?

Si ndikon selfi në shëndetin mendor?

Djeg në bikini: Jay Lo perfekte edhe në fotot e paparacëve

Djeg në bikini: Jay Lo perfekte edhe në fotot e paparacëve

Arsenali me ofertë të re për Aouar

Arsenali me ofertë të re për Aouar

Francesco Totti, legjenda drejt rikthimit në Romë

Francesco Totti, legjenda drejt rikthimit në Romë

PSG teston Interin, kërkon dy yjet e mesfushës zi-kaltër

PSG teston Interin, kërkon dy yjet e mesfushës zi-kaltër

Leicester City-Arsenal, formacionet e mundshme

Leicester City-Arsenal, formacionet e mundshme

Lampard: Cech ishte vendimtar për transferimin e Mendy-t

Lampard: Cech ishte vendimtar për transferimin e Mendy-t

Suarez-Atletico, Barcelona bllokon transferimin e lojtarit

Suarez-Atletico, Barcelona bllokon transferimin e lojtarit

Barcelona dhe Manchester United në bisedime për Ousmane Dembele

Barcelona dhe Manchester United në bisedime për Ousmane Dembele