Çfarë është karcinoma skuamoze e lëkurës?

13.09.2020 18:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë është karcinoma skuamoze e lëkurës?

Karcinoma e qelizave skuamoze të lëkurës është një lloj i zakonshëm i kancerit të lëkurës që karakterizohet nga përhapja malinje e qelizave keratinocite në shtresën sipërfaqësore të lëkurës. Prek kryesisht të moshuarit dhe zhvillohet tri herë më shpesh te burrat sesa gratë.

Karcinoma e qelizave skuamoze të lëkurës është një kancer i zakonshëm i lëkurës që ndoshta nuk keni dëgjuar për të. Trajtohet lehtësisht kur zbulohet herët, por është veçanërisht agresive në fazën e përparuar të sëmundjes.

Kjo sëmundje përfshin pacientë me sëmundje të përparuar në vend, të cilët nuk janë kandidatë për kirurgji dhe pacientët me sëmundje metastatike.

Një rritje ose plagë që ndonjëherë rrjedh gjak

Karcinoma me qelizë skuamoze e lëkurës në një fazë të hershme vihet re si një plagë me luspa që ndonjëherë shoqërohet me gjakderdhje. Në këtë fazë, është e zakonshme të zgjidhet me operacion. Sidoqoftë, operacioni mund të shkaktojë deformim të fytyrës dhe defekte funksionale si rezultat i dëmtimit të nervit, dhe pacientët që vuajnë nga deformimi si rezultat i operacionit është treguar të kenë një cilësi të reduktuar të jetës.

Komplikimet gjatë operacionit mund të përfshijnë:

shtrembërimi i skajit të ballit ku flokët ose vetullat fillojnë të rriten,

tërheqja e kapakëve ose ektropioneve,

shtrembërimi i vijës së hundës,

tërheqja e majës së hundës,

kompromentimi i funksionit të valvulës së hundës,

asimetria e konsiderueshme e fytyrës

apo edhe paaftësia orale.

Ndërsa sëmundja përparon, plagët mund të bëhen mjaft të mëdha, të përhapen në pjesë të ndryshme të trupit dhe / ose të rezultojnë në deformim të rëndë.

Karcinoma me qelizë skuamoze e lëkurës i avancuar është kanceri më vdekjeprurës jo-melanom dhe konsiderohet i avancuar kur kanceri depërton në shtresat më të thella të lëkurës dhe përhapet në pjesë të tjera të trupit.

Faktorët e rrezikut përfshijnë ekspozimi afatgjatë i diellit dhe burra mbi 65- vjeç. Simptomat përfshijnë njolla të kuqe me luspa me një buzë të çrregullt që rrjedhin gjak lehtë, plagë të hapura që qëndrojnë me javë të tëra.

Sëmundja shoqërohet me vdekshmëri të lartë, dhe veçanërisht ajo që zhvillohet në zonën e kokës dhe qafës, mund të rezultojnë në shkatërrim të konsiderueshëm lokal dhe shëmtim të rëndë. Për më tepër, ndjenjat e izolimit, konfuzionit dhe pafuqisë përshkojnë jetën e pacientëve që jetojnë me këtë sëmundje si dhe jetën e të dashurve të tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë është karcinoma skuamoze e lëkurës?

Çfarë është karcinoma skuamoze e lëkurës?

Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

Ndihma e parë për sulmet e gurit në tëmth

Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

Sëmundja për të cilën nuk flitet sa duhet

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Mozzak: Loredana ende pjesë e jetës time

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh