Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

06.12.2020 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Provinca gjermane e Bavarisë, e cila ka numrin më të lartë të vdekjeve nga pasojat e koronavirusit në vend, ka forcuar masat e saj kufizuese që nga e mërkura.

Qytetarët do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre vetëm për arsye të justifikuara.

“Çdo katër minuta në Gjermani, një person vdes nga koronavirusi,” tha kryeministri Marcus Zeder në fjalimin e tij për publikun dhe vlerësoi se situata në Bavari është katastrofale, raporton Bild.

Ai shpjegoi se masat e reja do të zgjasin deri më 5 janar, me ato të relaksuara rreth Krishtlindjeve, por jo në prag të Vitit të Ri.

Qytetarët bavarezë do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre vetëm për një arsye të mirë, të tilla si shkuarja në punë, te mjeku ose për shëtitje.

“Për fat të keq, situata është serioze. Thjesht nuk duket mjaft. Ne duhet të bëjmë më shumë,” tha Zeder.

Është planifikuar një shtetrrethim natën në vendet me shkallën më të lartë të infeksionit. Ndalimi i alkoolit në hapësirë është ende në fuqi. Masat duhet të konfirmohen nga parlamenti i landit të martën.

Në Gjermani, rreth 19,000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, nga të cilat vetëm Bavaria kishte 4,289 vdekje. Deri më tani, më shumë se 1.17 milion njerëz janë infektuar në të gjithë vendin.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Çdo 4 minuta vdes një person nga koronavirusi

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vrasja në Prishtinë, policia shpall në kërkim shtetasin turk – foto

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

Vazhdojnë gërmimet në Kizhevak të Serbisë, pritet edhe në lokacione të tjera

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore

​Moti për javën e ardhshme – pritet borë në vise malore

​Shkencëtarja britanike: Presim pak pasoja negative dhe efekte anësore të vaksinës antiCOVID-19

​Shkencëtarja britanike: Presim pak pasoja negative dhe efekte anësore të vaksinës antiCOVID-19

​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

​Shenjat e para të infeksionit te fëmijët shfaqen në një renditje tjetër sesa në grip

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

Dua Lipa shpallet “Artistja më e mirë ndërkombëtare” në NRJ Music Awards 2020

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

19 të vdekur nga Covid-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Zgjedhja e presidentit, mision i pamundur për qeverinë Hoti

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Asnjë seancë gjyqësore për fëmijët e mbytur në Kolovicë, babai i tyre thotë se do ta vendos vet “drejtësinë”

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

Mustafa: Përpjekjet denigruese dhe poshtëruese të Vetëvendosjes nuk marrin fund

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

​Qeveria për tre muaj mori 512.6 milionë euro dhe shpenzoi 579.8 milionë euro

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht

Haradinaj propozon ndërprerjen e dialogut: Kosova duhet të riorganizohet tërësisht

Delegacioni i Kosovës të mërkurën viziton lokacionin e varrezës masive në Kizhevak

Delegacioni i Kosovës të mërkurën viziton lokacionin e varrezës masive në Kizhevak

Ka ndërruar jetë afaristi i njohur gjilanas Bekim Guda

Ka ndërruar jetë afaristi i njohur gjilanas Bekim Guda

AAK në Gjilan zgjedh Agim Zuzakun kryetar të degës

AAK në Gjilan zgjedh Agim Zuzakun kryetar të degës