Canonical prezantoi një telefon të ri inteligjent me sistemin Ubuntu

03.06.2015 17:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Canonical prezantoi një telefon të ri inteligjent me sistemin Ubuntu

Canoncial prezantoi sot pajisjen e dytë me sistemin operativ Ubuntu. Telefoni i dytë inteligjent me sistemin Ubuntu, i quajtur Aquaris E5 HD Ubuntu Edition, do të hidhet në treg në mesin e muajit qershor, gati katër muaj pas hedhjes në treg të telefonit të parë inteligjent me këtë sistem operativ.

Disa nga veçoritë e këtij telefoni inteligjent janë:

Ekrani 5 inç IPS LCD me rezolucion HD (1280×720 pikselë) dhe xhamin mbrojtës Dragontrail
Procesori MediaTek me katër bërthama Cortex-A7 me shpejtësi 1.3GHz dhe kartat grafike Mali 400-MP2 GPU 500MHz
1GB RAM
16GB hapësirë të brendshme (plus kartën microSD me kapacitet deri në 32GB)
Kamerë të pasme 13MP me vetë-fokusim, blic të dyfishtë LED, regjistron video me rezolucion 1080 pikselë
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bateri me kapacitet 2500mAh
Përmasat: 142 x 71 x 8.7mm; Peshon: 134 gramë
Telefoni kushton 200 euro./KROKODILI/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Bugatti Chiron Hermes me të gjitha aksesorët, një lodër për miliarderë (Fotot e rralla)

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Volkswagen Golf R i ri, i mrekullueshëm

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Automobili turk quhet TOGG, ja veçorite e makinës totalisht Made in Turkey

Google gjobitet me 150 milionë euro

Google gjobitet me 150 milionë euro

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Facebook ju gjurmon ku shkoni!

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira