Cakaj takon Morton: Mbretëria e Bashkuar mbështetëse e fuqishme e bashkëpunimit rajonal

10.03.2020 21:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cakaj takon Morton: Mbretëria e Bashkuar mbështetëse e fuqishme e bashkëpunimit rajonal

Gjatë qëndrimit në Shkup, Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një takim me Ministren për Fqinjësinë Evropiane të Mbretërisë së Bashkuar, Wendy Morton.

“Pavarësisht largimit nga BE, Mbretëria e Bashkuar mbetet një mbështetëse e fuqishme e bashkëpunimit rajonal dhe perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor në përgjithësi.” – theksoi Kryediplomati në një reagim në facebook, lidhur me takimin.

Më tej, Cakaj shprehu mirënjohjen ndaj Mbretërisë së Bashkuar, për mbështetjen e saj dhënë Shqipërisë në të gjitha fazat e zhvillimeve demokratike dhe në aspiratat e patjetërsueshme evropiane.

Sa i përket bashkëpunimit dypalësh, Ministri në detyrë Cakaj u shpreh se, bashkërisht me Ministren Morton, vlerësuan nevojën për të thelluar marrëdhëniet dypalëshe me disa marrëveshje të reja dhe gjithashtu u pajtuan për të shtuar komunikimin në një varg çështjesh të interesit të ndërsjellë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasadori gjemran: Jemi  për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Ambasadori gjemran: Jemi për një shtet demokratik, të pakorruptuar.

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Ministria e Shëndetësisë pranon 40 ventilatorë nga BE-ja

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Hoti: Të jemi falënderues për mbështetjen ndërkombëtare për lirinë që e gëzojmë sot

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Pal Lekaj ia huq keq, e përzin feminizmin me fjalën fëmijërore

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

Sot mbahet tubimi i LVV-së, Nagavci: Shumë shpejt edhe protestat do të jenë të pashmangshme

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

​21 vjet nga çlirimi i Kosovës

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Osmani: Qeveria nuk mund t’i tregojë Kuvendit se çfarë duhet të bëjë në dialog

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Hoti: S’do të ketë përplasje mes meje e Thaçit për dialogun

Suedia, rekord rastesh me koronavirus

Suedia, rekord rastesh me koronavirus

Thaçi: S’e kam kuptuar asnjëherë urrejtjen e Kurtit për Shqipërinë

Thaçi: S’e kam kuptuar asnjëherë urrejtjen e Kurtit për Shqipërinë

Vetëvendosje do ta dërgojë Thaçin në Kushtetuese përsëri – për votën e Haxhi Shalës

Vetëvendosje do ta dërgojë Thaçin në Kushtetuese përsëri – për votën e Haxhi Shalës

Thaçi: Do të largohem plotësisht nga politika, dikush do të gëzohet

Thaçi: Do të largohem plotësisht nga politika, dikush do të gëzohet

Koronavirusi rikthehet në Gjakovë pas afro dy muajve

Koronavirusi rikthehet në Gjakovë pas afro dy muajve

Prishtina prin me raste të reja të koronavrusit

Prishtina prin me raste të reja të koronavrusit

Gjenerali amerikan kërkon falje për fotografinë me Trumpin

Gjenerali amerikan kërkon falje për fotografinë me Trumpin