Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

14.09.2020 15:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Ministri në detyrë për Punë të Jashtme dhe Evropë i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka thënë se duhet veprim i përbashkët për të ndryshuar shkaqet që mundësojnë shfaqjen e terrorizmit.

Ai numëruar tre elemente kryesore kryesore nga Konferenca kundër Terrorizmit që është organizuar nga Kryesia Shqiptare e OSBE-së.

“Së pari, përqëndrimi në shkaqet që mundësojnë rritjen e ekstremizmit të dhunshëm është i një rëndësie të jashtëzakonshme. Ndonëse puna e institucioneve të sigurisë mbetet e pazëvendësueshme, sot duhet veprim i përbashkët për të ndryshuar shkaqet ekonomike e shoqërore që mundësojnë shfaqjen e terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm”.

“Së dyti, forcimi i bashkëpunimit mes institucioneve publike, medieve dhe ndërmarrjeve të ndryshme teknologjike vazhdon të jetë thelbësor për të parandaluar përhapjen e rrëfimeve ekstremiste. Për më shumë, bashkëpunimi ynë mbart edhe një vlerë të patjetërsueshme për zbulimin e informacioneve të nevojshme për të parandaluar sulmet e mundshme terroriste”, është shprehur Cakaj, transmeton Klan Kosova.

“Së treti, bashkëpunimi e solidariteti ndërkombëtar janë parakushte themelore për një luftë të sukesshme kundër terrorizmit. Përderisa bashkërisht kemi bërë një punë të frytshme, OSBE duhet të forcojë përkushtimin e saj për të parandaluar dhe zhbërë terrorizmin dhe ekstremizmin e dhunshëm”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Cakaj: Në Konferencën kundër Terrorizmit nënvizuam tre elemente

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Katër të vdekur dhe 55 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun

Kryesia vendos që Hoti të enjten të raportojë në Kuvend për dialogun

Haradinaj dhe Hoti informojnë ambasadorët për marrëveshjen e arritur në Washington

Haradinaj dhe Hoti informojnë ambasadorët për marrëveshjen e arritur në Washington

Konkursi për pranim në konvikte, Qendra e Studentëve del me njoftim

Konkursi për pranim në konvikte, Qendra e Studentëve del me njoftim

Haziri: Institucionet shtetërore në Gjilan janë të vendosura për të garantuar mbarvajtjen e mësimit në shkolla

Haziri: Institucionet shtetërore në Gjilan janë të vendosura për të garantuar mbarvajtjen e mësimit në shkolla

Rrjeti i Grave reagon për uljen e dënimit ndaj Pjetër Ndrecajt që vrau gruan dhe vajzën e tij

Rrjeti i Grave reagon për uljen e dënimit ndaj Pjetër Ndrecajt që vrau gruan dhe vajzën e tij

​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Nagavci: Vendimi i gjykatës ndaj Pjetër Ndrecaj rritë pasigurinë e grave dhe vajzave

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

​Osmani: Viti i ri shkollor me dy sfida

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin

Para njohjes formale nga Izraeli, në Qeveri merret një vendim për antisemitizmin

Kinezët ndërtojnë qytet rezistues ndaj koronavirusit – (Foto)

Kinezët ndërtojnë qytet rezistues ndaj koronavirusit – (Foto)

Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë