Cakaj: Kontributi i SHBA-ve në rajon i pazëvendësueshëm

03.09.2019 21:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Cakaj: Kontributi i SHBA-ve në rajon i pazëvendësueshëm

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj, përmes një shkrimi postuar në faqen zyrtare Facebook, ka thënë se emërimi i Zëvendës Asistent Sekretarit të Shtetit, Matthew Palmer, si Përfaqësues i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor është një lajm jashtëzakonisht inkurajues dhe pozitiv për rajonin në përgjithësi dhe Shqipërinë në veçanti.

“Kontributi i SHBA-ve për të zhvilluar më tej një rajon të mbështetur në vlera demokratike, stabilitet të qëndrueshëm dhe drejtim euro-atlantik në përgjithësi është i pazëvendësueshëm. Emërimi i z. Palmer nga Sekretari i Shtetit, Pompeo është shprehje e një angazhimi shtesë të ShBA-ve në shërbim të këtij synimi të jashtëzakonshëm parimor e strategjik”,shkruan Cakaj.

Ai tutje thotë se mbështetja e pakursyer që në fillim e z. Palmer për hapjen e negociatave për Shqipërinë në tetor është domethënëse në vetvete.

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten referencë e pazëvendësueshme politike dhe diplomatike e Shqipërisë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

PDK: Të dhënat e mbi 1 milion qytetarëve u morën nga dhoma e përgjmeve në Telekom, VV do të shantazhoj çdo familje të Kosovës

PDK: Të dhënat e mbi 1 milion qytetarëve u morën nga dhoma e përgjmeve në Telekom, VV do të shantazhoj çdo familje të Kosovës

Haxhiu: Familjarët e mi me nënshtetësi zvicerane do ta padisin Thaçin

Haxhiu: Familjarët e mi me nënshtetësi zvicerane do ta padisin Thaçin

Abazi: Presidenti ka mbetur i vetmuar dhe i inatosur

Abazi: Presidenti ka mbetur i vetmuar dhe i inatosur

Një muaj paraburgim për veprën penale “narkotikë”

Një muaj paraburgim për veprën penale “narkotikë”

Sveçla thotë se përgjigjet për akuzat e Thaçit gjenden në Klinikën e Psikiatrisë

Sveçla thotë se përgjigjet për akuzat e Thaçit gjenden në Klinikën e Psikiatrisë

Zyra e UNICEF-it në Kosovë e forcon reagimin ndaj COVID-19 me mbështetjen e Qeverisë së Japonisë

Zyra e UNICEF-it në Kosovë e forcon reagimin ndaj COVID-19 me mbështetjen e Qeverisë së Japonisë

Demhasaj: Vetëvendosje po proteston para institucioneve që i udhëheq vetë

Demhasaj: Vetëvendosje po proteston para institucioneve që i udhëheq vetë

Shkup, rihapen restorantet dhe kafenetë

Shkup, rihapen restorantet dhe kafenetë

Banka Qendrore dhe Ministria e Financave diskutojnë planin e rimëkëmbjes ekonomike me drejtuesit e bankave

Banka Qendrore dhe Ministria e Financave diskutojnë planin e rimëkëmbjes ekonomike me drejtuesit e bankave

Thaçi vazhdon akuzat kundër Kurtit dhe Vetëvendosjes, thotë se është koha të përballen me drejtësinë

Thaçi vazhdon akuzat kundër Kurtit dhe Vetëvendosjes, thotë se është koha të përballen me drejtësinë