Buxheti, demokratët sfidojnë Trumpin për t’i dhënë fund bllokadës

04.01.2019 11:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Buxheti, demokratët sfidojnë Trumpin për t’i dhënë fund bllokadës

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA, e kontrolluar tashmë nga demokratët, ka votuar për t’i dhënë fund mbylljes së pjesshme të qeverisë, por lëvizja ka shumë gjasa të bllokohet nga presidenti Trump.

Ky i fundit ka thënë se do të refuzojë çdo masë që nuk përfshin financimin për murin e propozuar prej tij në kufirin me Meksikën.

Kryetarja e re e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi tha se asnjë financim për murin nuk është i disponueshëm. Senati i kontrolluar nga republikanët, ndërkohë, mund të mos e votojë legjislacionin.

Kreu i shumicës atje, Mitch McConnell tha se republikanët nuk do të mbështesin masat që vet Trump nuk i mbështet dhe e quajtën lëvizjen e demokratëve, një lëvizje të pamenduar.

Legjislacioni i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve do të financonte operacionet e sigurisë në vend, deri më 8 shkurt, e disa agjenci të tjera deri në shtator. Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane nisi kur Kongresi dhe presidenti Trump nuk arritën një marrëveshje mbi projektbuxhetin në dhjetor.

Republikanët e Trumpit e kanë miratuar një ligj fillestar të buxhetit, që përfshin edhe 5 miliardë dollarë për ndërtimin e murit, kur kishin ende shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, por ata nuk mundën të merrnin 60 votat e nevojshme në Senatin me 100 vende, ku vet ata kanë shumicën.

Demokratët fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet e mesmandatit dhe përfaqësuesit e rinj bënë betimin të enjten. Tani pritet që presidenti të rifillojë bisedimet për buxhetin me udhëheqësit demokratë dhe republikanë, gjatë ditës./TopChanel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj