Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

02.12.2018 18:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

Prej vitit 2013 ‘Burgu Brenda Meje’ është vizituar nga më se 2,000 vet, që duan të ikin nga rutina e ngjeshur në Korenë Jugore.

Disa koreanë, po e shfrytëzojnë këtë burg të improvizuar, që të qëndrojnë në qetësi të plotë, gjë që konsiderohet se u sjellë “lirinë e brendshme”, transmeton Telegrafi.

Të gjithë ata që duan të qëndrojnë në mënyrë vullnetare këtë qendër dhe t’i binden rregullave të ashpra, duhet të paguajnë nga 80 euro për n24 orë.

Që kur është hapur, qendra iu ka dhënë mundësi të qetësohen studentët dhe punonjësit e stresuar nga puna me përgjegjësi që kryhet në këtë shtet.

Brenda mureve të ‘burgut’ është i ndaluar çdo komunikim me jashtë, që do të thotë se ata nuk kanë asnjë pajisje komunikimi, madje nuk kanë as orë apo pasqyra.

Në 28 dhomat e qendrës që kanë nga pesë metra katrorë, ata qëndrojnë në qetësi të plotë, por e kanë edhe butonin e panikut, po që se nuk mund të durojnë më. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

Burgu në Korenë Jugore, brenda së cilit qëndrojnë në mënyrë vullnetare (Video)

Challandes: Grup jo i lehtë, por kalimi nuk është i pamundur – Duhet të ëndërrojmë

Challandes: Grup jo i lehtë, por kalimi nuk është i pamundur – Duhet të ëndërrojmë

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Instagram lejon përdoruesit të postojnë fotografi vetëm për “miqtë e ngushtë”

Liverpooli pret Evertonin në derbin e qytetit, formacionet zyrtare – Xherdan Shaqiri nga minuta e parë

Liverpooli pret Evertonin në derbin e qytetit, formacionet zyrtare – Xherdan Shaqiri nga minuta e parë

Chelsea rikthehet te fitoret, triumfon lehtësisht ndaj Fulhamit

Chelsea rikthehet te fitoret, triumfon lehtësisht ndaj Fulhamit

Shala: Jemi në grup të mirë, Anglia dhe Çekia janë kundërshtarët më të vështirë – Shqipëria ka mundësi të mira

Shala: Jemi në grup të mirë, Anglia dhe Çekia janë kundërshtarët më të vështirë – Shqipëria ka mundësi të mira

Chelsea – Fulham, formacionet zyrtare të derbit londinez

Chelsea – Fulham, formacionet zyrtare të derbit londinez

Detroit mposhtë kampionin, triumfon edhe Toronto

Detroit mposhtë kampionin, triumfon edhe Toronto

Prishtina pret Dritën, ndeshja që vendos për kampionin vjeshtor në Ipko Superligë

Prishtina pret Dritën, ndeshja që vendos për kampionin vjeshtor në Ipko Superligë

Wilder: Me dy nokaute, unë isha fituesi – le ta bëjmë prapë

Wilder: Me dy nokaute, unë isha fituesi – le ta bëjmë prapë

Deontay Wilder mbron titullin WBC duke barazuar me pikë me Tyson Furyn, të cilin e rrëzoi dy herë

Deontay Wilder mbron titullin WBC duke barazuar me pikë me Tyson Furyn, të cilin e rrëzoi dy herë

Për herë të parë në histori autoritetet Amerikane vendosin sanksione ndaj adresave Bitcoin

Për herë të parë në histori autoritetet Amerikane vendosin sanksione ndaj adresave Bitcoin

Fury mbërrin i disponuar dhe plot stil, Wilder e ndjek nga televizioni arritjen e britanikut

Fury mbërrin i disponuar dhe plot stil, Wilder e ndjek nga televizioni arritjen e britanikut

Microsoft kalon Apple për nga vlera e tregut

Microsoft kalon Apple për nga vlera e tregut

Wilder mbërrin në arenën Staples Center – Në njërin krah të fejuarën, në tjetrin valixhen me titull brenda

Wilder mbërrin në arenën Staples Center – Në njërin krah të fejuarën, në tjetrin valixhen me titull brenda

Luan Krasniqi do ta shikojë duelin Wilder-Fury, dëshiron të shohë nëse britaniku do të rikthehet në formë

Luan Krasniqi do ta shikojë duelin Wilder-Fury, dëshiron të shohë nëse britaniku do të rikthehet në formë