Bulliqi kërkon lirimin e dy qytetarëve të Kosovës: Ishin brenda territorit të Podujevës

13.12.2020 22:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bulliqi kërkon lirimin e dy qytetarëve të Kosovës: Ishin brenda territorit të Podujevës

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi ka kërkuar lirimin e dy personave të arrestuar nga policia serbe, duke thënë se ky veprim është i papranueshëm.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se personat, njëri prej tyre këshilltar komunal, janë arrestuar në rrethana të pasqaruara dhe se ata ishin duke ecur brenda territorit të komunës së Podujevës, përgjatë brezit kufitar.

Ndryshe, policia serbe ka arrestuar dje dy qytetarë të Podujevës, të cilët dyshohet se për shkak të mjegullës mund të kenë dalë në territorin e Serbisë.

Postimi i plotë:

Arrestimi nga policia serbe i dy qytetarëve të komunës sonë gjatë ditës së shtunë, njëri prej tyre këshilltar në Kuvendin e Komunës së Podujevës, është një veprim i papranueshëm.

Ata janë arrestuar në rrethana të pasqaruara derisa kishin dalë të ecnin brenda territorit të komunës sonë, përgjatë brezit kufitar.

Ndonëse, nuk kemi asnjë informatë nga shteti serb, as nga institucionet tona kompetente të sigurisë, duke dënuar aktin kërkoj nga shteti serb që t’i lirojë menjëherë dy qytetarët tanë, që po mbahen të ndaluar.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bulliqi kërkon lirimin e dy qytetarëve të Kosovës: Ishin brenda territorit të Podujevës

Bulliqi kërkon lirimin e dy qytetarëve të Kosovës: Ishin brenda territorit të Podujevës

Faton Bislimi: Ri-brendimi politik i LDK-së është nevojë e kohës

Faton Bislimi: Ri-brendimi politik i LDK-së është nevojë e kohës

Nesër seanca e radhës ndaj Salih Mustafës

Nesër seanca e radhës ndaj Salih Mustafës

Policia shpërndan protestuesit te kryeministria, shoqërohen disa persona

Policia shpërndan protestuesit te kryeministria, shoqërohen disa persona

Me duart mbi kokë, protestuesit shtrihen para kryeministrisë

Me duart mbi kokë, protestuesit shtrihen para kryeministrisë

Ambasada kosovare në Gjermani jep detaje për ata që udhëtojnë drejt Kosovës

Ambasada kosovare në Gjermani jep detaje për ata që udhëtojnë drejt Kosovës

Sejdiu takohet me Wisner, diskutojnë për zhvillimet në Kosovë

Sejdiu takohet me Wisner, diskutojnë për zhvillimet në Kosovë

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Trusti tregon statistikat mbi 10 përqindëshin e tërhequr nga qytetarët

Trusti tregon statistikat mbi 10 përqindëshin e tërhequr nga qytetarët

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Deputetit të LDK-së ia shpërthejnë gomat e veturës (Foto)

Deputetit të LDK-së ia shpërthejnë gomat e veturës (Foto)

Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

Mijëra bjellorusë demonstrojnë përsëri kundër Lukashenkos, dhjetëra të arrestuar

Pandemia vështirëson jetën e fëmijëve me autizëm

Pandemia vështirëson jetën e fëmijëve me autizëm

12 të vdekur dhe 462 raste të reja me Covid-19

12 të vdekur dhe 462 raste të reja me Covid-19

Cigareshitësi nga Peja dorëzon në Policinë një shumë parash të gjetura

Cigareshitësi nga Peja dorëzon në Policinë një shumë parash të gjetura

Hoti jep detaje për gjendjen me Covid-19 në vend, thotë se po përgatisin masat për festat e fundvitit

Hoti jep detaje për gjendjen me Covid-19 në vend, thotë se po përgatisin masat për festat e fundvitit