Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

19.02.2020 18:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Niveli i bulizmit vazhdon të jetë i pranishëm në institucionet edukativo-arsimore të Kosovës.

Këtë e dëshmon edhe sondazhi i realizuar së fundmi nga Pyper përmes një mostre jo të rastësishme ku edhe vërehet se një pjesë e madhe e pjesëmarrësve ndihen të shqetësuar për nivelin e bullizmit në institucionet arsimore.
Prej të gjitha institucioneve arsimore, pjesëmarrësit konsiderojnë se dukuria e bulizmit më së shumti është e pranishme në shkollat e mesme (58.31%) dhe shkollat fillore (31.94%) si dhe në një përqindje më të vogël në universitet/kolegj (4.37%). Po ashtu, vlen të theksohet se prej të gjitha llojeve të pranishme të bulizmit në Kosovë, bulizmi verbal (55.79%) është konsideruar si lloji më prezent i bulizmit nga pjesëmarrësit, duke lënë pas atë kibernetik (25.16%), si dhe fizik (17.91%).
Veç kësaj, vetëm këtë vit shkollor një përqindje e konsiderueshme e nxënësve në shkolla të mesme si dhe e studentëve raportojnë të kenë përjetuar bulizëm verbal, duke lënë kështu pas bulizmin kibernetik dhe fizik.

Sa i përket bulizmit fizik, vërehet dukshëm se kjo dukuri është më e pranishme në shkolla të mesme (12.16%) sesa në fakultete/kolegje (6.67%). Po ashtu, në po të dyja institucionet vërehet se këto forma të ngacmimit në shumicën e rasteve ndodhin brenda dhe jashtë hapësirës së shkollës apo fakultetit/kolegjit.

Gjithashtu, përveç në shkolla të mesme dhe universitet, bulizmi shihet se është mjaft i pranishëm edhe te edukimi fillor.

Prej të gjithë pjesëmarrësve të anketuar nga Pyper, 40.84% e tyre kanë qenë prindër të cilët kanë ndonjë fëmijë duke i vijuar mësimet në shkollë fillore.

Nga të gjithë prindërit e anketuar, 31.41% e tyre kanë pohuar se prej se ka filluar ky vit shkollor, fëmija i tyre më i vogël është ankuar të paktën një herë rreth bulizmit nga ndonjë nxënës, më saktësisht për bulizëm fizik (38.78%), bulizëm verbal, (34.69%) si dhe bulizëm kibernetik (34.69%).

Prej të gjithë prindërve fëmijët e të cilëve kanë përjetuar ndonjë formë bulizmi, pjesa më e madhe e tyre (71.43%) kanë ndërmarrë hapa të ndryshëm sa i përket kësaj çështje siç janë: bisedimi me mësimdhënësin (51.43%), bisedimi me nxënësin/en që e ka ngacmuar fëmijën (28.57%), bisedimi me fëmijën e vet lidhur me bulizmin (20%), bisedimi me prindërit e nxënësit/es që e ka ngacmuar fëmijën (20%), bisedimi me drejtorin e shkollës (17.14%) si dhe së fundmi konsultimi me policinë (8.57%)./Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente