Buka e bardhë e dëmshme për gjumin

20.12.2019 15:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Buka e bardhë e dëmshme për gjumin

Sipas nje studimi të dietes së grave është parë që konsumimi i tepert i karbohidrateve te rafinuara ndër to bukes se bardhe ndikon në ngjumin e gruas duke shkuar deri tek insomia.

Gratë e moshuara që hanë shumë ëmbëlsira dhe bukë të bardhë mund të kenë më shumë gjasa të kenë pagjumësi. Një studim i ditarëve të ushqimit të mbajtur nga më shumë se 50,000 gra në mesin e viteve ’60 zbuloi kokrra të përpunuara dhe sheqeri janë të lidhura me gjendjen e vjedhjes së gjumit.

” Shkencëtarët në New York City sugjeruan që të hahet shumë sheqer mund të bëjë që niveli i sheqerit në gjak të ndryshojë aq shumë sa trupi të fillojë të lëshojë hormonet që i mbajnë njerëzit zgjuar. Mund të jetë gjithashtu rasti që humbja e gjumit mund të bëjë që njerëzit të zhvillojnë dëshirat dhe të hanë më shumë, që do të thotë se efekti mund të shkojë në anën tjetër. ” shkruan Daily Mail.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


WhatsApp bie në të gjithë botën: Mijëra përdorues raportojnë probleme

WhatsApp bie në të gjithë botën: Mijëra përdorues raportojnë probleme

Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?

Zidane: VAR të mos përdoret shumë shpesh

Zidane: VAR të mos përdoret shumë shpesh