Buffon: Unë trajner? Ndoshta i kombëtares

20.10.2016 17:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Buffon: Unë trajner? Ndoshta i kombëtares

Si gjithmonë Gianluiggi Buffon nuk di të fshihet. Madje edhe në momentin e shijimit të një paraqitjeje të jazhtëzakonshme ndaj Lionit në Champions League, kapiteni i Juventusit u jep një mesazh shokëve të tij të skuadrës.

“Për mendimin tim, Juvja duhet të përmirësohet. Ne kemi jemi në krye të grupit dhe kemi ambicie në Europë, por ajo që po japim në fushën e blertë mund të mos mjaftojë.”

Duket si një shenjë alarmi pas një fitoreje të arritur nga dy episode në favor të bardhezinjve sic ishin pritja e 11-metërshit nga 38-vjecari dhe goli i realizuar nga Cuadrado.

Të shtunën në mbrëmje Juventusi do të përballet e Milanin, skuadrën që mban vendin e dytë në Serinë A e në këtë rast është e paevitueshme për Buffon që të mos flasë për pasardhësin e tij në kombëtare, Gigio Donaruma.

“Është një portier me reflekse, inteligjent dhe me cilësi të jashtëzakonshme. Ka gjithcka për të hyrë në histori. Duhet të presim edhe 20 vjet për të kuptuar se deri ku mund të arrijë.”

Pas Milanit dhe Sampdorias, vjen Napoli, skuadra që rivalizoi Juventusin sezonin e kaluar. Një sfidë e vecantë kjo sidomos për Gonzalo Higuain, që ka fituar respektin e Buffon me dy cilësi: profesionalizmin dhe pozitivitetitin e tij.

Në arrin të mposhtësh një rival në momentin e tij të vështirë, i jep një goditje të rëndë objektivave të tij.

Pavarësisht kritikave të shumta që mori në javët e fundit, Buffon ka ende për të treguar në karrierën e tij. Gjithsesi, në moshën 38-vjecare, duhet të nisë të mendojë edhe për të ardhmen.

“Nuk më pëlqen të punoj si trajner cdo ditë me një klub, ndërsa rolin e përzgjedhësit të kombëtares nuk e përjashtoj. Do të kisha sërish emocionet e fushës, por edhe lirinë për t’iu dedikuar gjërave të tjera.”

Kushedi, ndoshta Italia e ka gjetur pasuesin e Venturës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sara Hoxha publikon foton 'e thesarit', por  e zhduk me shpejtësinë e erës

Sara Hoxha publikon foton 'e thesarit', por e zhduk me shpejtësinë e erës

Vizitori i kopshtit zoologjik mbetet i habitur, gorilla i tregon atij gishtin e mesëm (Video)

Vizitori i kopshtit zoologjik mbetet i habitur, gorilla i tregon atij gishtin e mesëm (Video)

Chelsea mendon transferimin e Zahas

Chelsea mendon transferimin e Zahas

UniKKatilin të tjerët e vlerësojnë poet, Geti e krahason veten me rilindas

UniKKatilin të tjerët e vlerësojnë poet, Geti e krahason veten me rilindas

Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Opera Software ndryshon emrin në Otello Corporation

Çifti bashkëshortor nga SHBA-të, dëshirojnë t’ia dhurojnë dikujt shtëpinë katërdhomëshe që kap vlerën e 45 mijë eurove (Foto)

Çifti bashkëshortor nga SHBA-të, dëshirojnë t’ia dhurojnë dikujt shtëpinë katërdhomëshe që kap vlerën e 45 mijë eurove (Foto)

Mascherano drejt Kinës, Barcelona përfiton 10 milionë euro

Mascherano drejt Kinës, Barcelona përfiton 10 milionë euro

Këngëtari shqiptar 100 ditë rreth Azizë me bashkëshorten, rrëfen ‘çmenduritë’

Këngëtari shqiptar 100 ditë rreth Azizë me bashkëshorten, rrëfen ‘çmenduritë’

A jeni edhe ju në mesin e miliona njerëzve që vuajnë nga mungesa e hekurit?

A jeni edhe ju në mesin e miliona njerëzve që vuajnë nga mungesa e hekurit?

Rrotullohet kamioni, qielli ndriçohet nga fishekzjarrët që ishin në rimorkio (Video)

Rrotullohet kamioni, qielli ndriçohet nga fishekzjarrët që ishin në rimorkio (Video)

Zyrtare: Galatasaray shkarkon trajnerin Tudor (Foto)  

Zyrtare: Galatasaray shkarkon trajnerin Tudor (Foto)  

Pas fotove lakuriq, ja çfarë ka bërë tjetër Klaudia Pepa.

Pas fotove lakuriq, ja çfarë ka bërë tjetër Klaudia Pepa.

Ministri Francez i financave propozon diskutimin rreth Bitcoin në Samitin e G20-ës

Ministri Francez i financave propozon diskutimin rreth Bitcoin në Samitin e G20-ës

Messi fiton Pichichin dhe zgjidhet lojtari i sezonit në La Liga, Iniesta lojtari më i mirë spanjoll (Foto)

Messi fiton Pichichin dhe zgjidhet lojtari i sezonit në La Liga, Iniesta lojtari më i mirë spanjoll (Foto)

A bëheni me jargë natë? Ju jeni shumë me fat dhe ne ju spjegojmë pse

A bëheni me jargë natë? Ju jeni shumë me fat dhe ne ju spjegojmë pse

Patris Berisha flet për Express: Kjo është e vërteta e ndarjes me Tunën

Patris Berisha flet për Express: Kjo është e vërteta e ndarjes me Tunën