Budallaçkë e vogël, je nuse tek thertorja e familjes Hoxha!

01.03.2020 02:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Budallaçkë e vogël, je nuse tek thertorja e familjes Hoxha!

Nga Elona Caslli

“Budallaçkë e vogël” ka qenë një këngë, që ke kënduar në festival shoqja Shkurta. Vendosa ta risjell në vëmendjen tënde dhe të ndërhyj në titull, për të çnderuar shoqen Nexhmije.

-Budallaçkë e vogël, ty të shkon Nexhmija!

Budallaçkë e vogël, me hartimin që ke bërë për nëna Mijen, në ditën e shporrjes nga jeta, nuk ke bërë gjë tjetër, veçse ke vërtetuar përmbajtjen tënde dhe dashurinë tënde pa kushte kundrejt familjes Hoxha.

Budallaçkë e vogël, a e ke hapur ndonjëherë dollapin e nëna Mijes?!

Hape, budallaçkë e vogël! Do të gjesh mijëra skelete brenda atij dollapi!

Apo mos ndoshta e ke hapur Budallaçkë e vogël dhe i ke numëruar kufomat e nëna Mijes?!

Nuk do të më çudiste aspak ky fakt. Madje imagjinoj që mund të keni luajtur me kufomat.

Me pak fjalë, Budallaçkë e vogël, loja e kukullave është zëvendësuar me lojën e kufomave.

I ke thënë nëna Mijes në mëngjes- A luajmë kufomash?!

Dhe nëna Mija, një grua që vinte era gjak, e ka pasur fort në zemër këtë lojë.

Keni ngrënë mëngjes dhe keni luajtur me kufomat deri në mesditë; pastaj nëna Mija duhet të hante drekë.

Me përpikmërinë që nëna Mija vriste fëmijë e të rritur, po me atë përpikmëri ushqehej.

Pastaj, Budallaçkë e vogël, sipas hartimit që ke shkruar, pasdite i bëje foto nëna Mijes.

Këndin e dritës, kush e zgjidhte Budallaçkë e vogël?!

Yt shoq nuk ka qenë për një kohë të gjatë pranë teje. Ka qenë i mbyllur atje, tek ai vendi, ku nëna Mija dërgoi elitën e kombit dhe krijoi Njeriun e Ri.

Ti je Njeriu i Ri, budallaçkë e vogël.

Nëna Mija me siguri të ka premtuar që do ta nxirrte nga ai vend, teksa shkruante kujtimet e xhelates mbi fletën e bardhë.

Nëna Mija, i realizonte të gjitha planet, ke shkruar ti. E realizoi dhe planin për ta nxjerrë nga ai vendi, tët shoq.

Ligjet zbatohen veçse për popullin. Për familjen Hoxha nuk ka ligj.

Budallaçkë e vogël,je nuse tek thertorja e familjes Hoxha!

Ti nuk ke hyrë nuse, në një familje normale. Ke hyrë nuse në një thertore!

Nëse për shqiptarët e ndershëm, kur largohen nga jeta, thuhet- U hapën dyert në shtëpinë e filanit, për nëna Mijen thuhet:

– U hapën dyert e thertores Hoxha.

Post Scriptum- Budallaçkë e vogël, kujdesu kur të bësh kafet tek thertorja Hoxha.Mos abuzo me sasinë e kafes, se mund të ndodhë që të gjykohesh, ashtu siç u gjykua nëna Mija.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Mos lejoni të vijë “errësira” në ditët e karantinës. Gazetarët duhen ndihmuar!

Mos lejoni të vijë “errësira” në ditët e karantinës. Gazetarët duhen ndihmuar!

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

“DER STANDARD”, “Krahu I Dinozaurit” I LDK-Së Isa Mustafa I Gatshëm Për T’ia Kënaqur Apetitet Serbisë Sipas Propozimit T’Grenellit

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Mr. President Trump, say, enough is enough!

Ne edhe Zotit ia kemi lënë ‘vendin’ në fund të alfabetit

Ne edhe Zotit ia kemi lënë ‘vendin’ në fund të alfabetit

Edhe një herë Ahmedin Shkriel e qet nga binarët presidentin serb Vuçiq

Edhe një herë Ahmedin Shkriel e qet nga binarët presidentin serb Vuçiq

Pandemitë e mbysin edhe dhembshurinë

Pandemitë e mbysin edhe dhembshurinë

SHQIPTARET DHE PARTIA MAQEDONE LSDM

SHQIPTARET DHE PARTIA MAQEDONE LSDM

Nga presidenti Willson tek ambasadorja Yuri Kim

Nga presidenti Willson tek ambasadorja Yuri Kim

Ataturku dhe rasti i humbur i shqiptarëve

Ataturku dhe rasti i humbur i shqiptarëve

Femër apo Grua?

Femër apo Grua?

Kurrë s’është boll më shkru për çika

Kurrë s’është boll më shkru për çika

Taksa në vend së ta nokautoj ekonomikisht Sërbinë, e nokautoi diplomatikisht Kosovën !

Taksa në vend së ta nokautoj ekonomikisht Sërbinë, e nokautoi diplomatikisht Kosovën !