Brukseli kundërshton rihapjen e negociatave për Brexit

12.12.2018 10:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brukseli kundërshton rihapjen e negociatave për Brexit

Angela Merkel dhe udhëheqësit e tjerë të Bashkimit Europian përjashtuan mundësinë për më shumë negociata për Brexit, por pranuan të kërkojnë mënyra për t’u ofruar më shumë siguri britanikëve, pasi Theresa May mund të humbë rëndë në një votim parlamentar.

Me më pak se katër muaj të mbetur, deri sa Mbretëria e Bashkuar të largohet nga BE më 29 mars, marrëveshja e Brexit e May-t është në rrezik, duke hapur perspektivat për një Brexit- pa marrëveshje, gjë që shikohet si kërcënim për ekonominë britanike.

Një ditë pas tërheqjes nga votimi, May nxitoi në Hagë për mëngjes me Kryeministrin holandez Mark Rutte, pastaj në Berlin për t’u takuar me kancelaren Merkel, ndërsa në mbrëmje mbërriti në Bruksel, në një takim të planifikuar më herët.

Mesazhi nga BE ndaj kryeministres Theresa May ishte i qartë: Mund të japim garanci ligjore për atë se si interpretohet traktati i daljes, por nuk do të pranojmë rihapjen e vetë tekstit.

“Është e qartë se 27 vendet e BE-së duan të ndihmojnë në këtë situatë, por pyetja është se si”, tha Donald Tusk, i cili do të kryesojë një samit të BE në Bruksel të enjten dhe të premten.

Sipas dy burimeve, Merkel i tha grupit të saj të konservatorëve gjermanë se nuk do të kishte më negociata, por po bëheshin përpjekje për t’i dhënë garanci Britanisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë