Brukseli ende s’ka datë për takimin Thaçi – Vuçiq

13.06.2018 13:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brukseli ende s’ka datë për takimin Thaçi – Vuçiq

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ai nga Serbia Aleksander Vucic, ende nuk dihet saktë se kur do ta kenë takimin e tyre të radhës për fazën e fundit të dialogut të të dyja shteteve. 27 qershori, ashtu edhe siç u raportua në media, se do të jetë data kur të dy presidentët do të zhvillojnë takimin, nuk dihet ende. Maja Kocijancic, ka thënë për Express se nuk ka datë për të njoftuar ende.
Kosova dhe Serbia janë duke u përgatitur që t’i hynë fazës së fundit të dialogut, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Kjo fazë që po paralajmërohet me “kompromise të vështira” për të dyja vendet, ka ndarë skenën politike kosovare, kryesisht për shkak të Presidenti Thaçi si kryenegociator.

Sidoqoftë, një takim i mundshëm i raportuar në media, e i cili u tha se do të zë vend më 27 qershor, është mohuar nga zëdhënësja e BE’së, Maja Kocijcancic.

Ajo ka sqaruar për Gazetën Express se ende nuk ka ndonjë datë për ta bërë të ditur.

“Për momentin ende nuk mund ta njoftoj datën e takimit tjetër të nivelit të lartë”, ka thënë ajo.

Por spektri politik kosovar vazhdon të mbetet i përçarë se kush duhet ta udhëheq këtë nivel bisedimesh.

Opozita kritikon ashpër rolin e Thaçit në këtë proces shumë të rëndësishëm për vendin, ndërkaq Qeveria e tërhoqi platformën nga Kuvendi, ku edhe e mandatonte Presidentin në krye të negociatave.

Kjo sipas Kryeministrit u bë për shkak të mospajtimeve dhe t’u jepet kohë politikanëve që të arrijnë konsensus./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

“Emblema e Vushtrrisë” për Vasfije Krasniqi Goodman

“Emblema e Vushtrrisë” për Vasfije Krasniqi Goodman

“Gatishmëri e Greqisë për bashkëpunim me Kosovën”

“Gatishmëri e Greqisë për bashkëpunim me Kosovën”