Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

15.07.2020 22:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

Bashkimi Europian mbetet i ndjeshëm në rast të një vale të dytë të pandemisë së COVID-19 dhe duhet të përgatitet për të përballuar një bashkëveprim me gripin sezonal në vjeshtë, theksoi sot Komisioni Europian.

“Virusi është gjithmonë mes nesh dhe po vazhdon të përhapet”, theksoi zëvendëspresidenti i institucionit, Magaritis Schinas në një konferencë shtypi.

“Vatra gjithnjë e më të mëdha, të lokalizuara në disa shtete, janë sinjalizuar. Përgatitja është thelbësore, kryesisht para muajve të vjeshtës dhe dimrit”, theksoi komisionerja për Shëndetësinë, Stella Kyriakides.

“Ne duhet të mbrojmë ekonomitë tona, shoqëritë tona dhe qytetarët tanë kundër një vale tjetër, si ajo që kemi përjetuar në muajt e kaluar dhe kundër bashkëveprimit të gripit sezonal me COVID-19. Unë e quaj këtë një efekt koktejl”, nënvizoi ajo.

“Është në përgjegjësinë tonë që të jemi plotësisht të përgatitur. Nuk është momenti për të ulur gadishmërinë tonë”, shtoi ajo.

Ajo u kërkoi 27 vendeve anëtare të BE-së një veprim të fortë dhe të përbashkët duke i siguruar për mbështetjen e Komisionit në detyrën e tyre, raporton ATSh.

Shëndeti është një kompetencë kombëtare dhe Komisioni Europian vetëm mund të bëjë rekomandime, që Kyriakides do t’i prezantojë dhe do t’i mbështesë gjatë një takimi virtual të ministrave të Shëndetësisë të BE.

Komunikata e prezantuar sot nga të dy komisionerët këmbëngul në veprimet e nevojshme për të përmirësuar përgatitjen dhe koordinimin. Ajo kërkon një mbështetje për pakicat dhe personat më të ndjeshëm dhe masa për të zvogëluar barrën e gripit sezonal.

“Ne duhet të mbrojmë ekonomitë tona, shoqëritë tona dhe qytetarët tanë kundër një valë të re, si ajo që kemi përjetuar në muajt e kaluar dhe duhet të shmangim përgjithësimin e kufizimeve”, nënvizoi Margaritis Schinas.

Komisioneri refuzoi çdo koment për situatat kombëtare.

“Nuk është momenti për të bërë vlerësime se çfarë ka shkaur mirë dhe çfarë jo. Ne jemi në betejë, në veprim. Momenti i bilanceve do të vijë menjëherë”, konfirmoi ai.

“Por, ne kemi nxjerrë mësime nga kjo që ka ndodhur. Fillimi i krizës nuk ishte momenti më i mirë për Europën. Shtetet anëtare kanë reaguar nën presion dhe kanë marrë masa të përqendruara në prioritetet kombëtare. Por vëzhgimi i ndërvarësisë u bë shpejt pas kësaj faze të mungesës së koordinimit. Njerëzit kanë treguar se ata presin më shumë nga Europa dhe kjo është pozitive”, nënvizoi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përkujtohen 600 viktimat e COVID-19 në Kosovë

Përkujtohen 600 viktimat e COVID-19 në Kosovë

Haziri: Çdo prekje e kufijve në Ballkan sot është thirrje për luftë

Haziri: Çdo prekje e kufijve në Ballkan sot është thirrje për luftë

Haradinaj president? Kjo është përgjigjja e Lutfi Hazirit

Haradinaj president? Kjo është përgjigjja e Lutfi Hazirit

​Kamenica fiton grant në vlerë 286 mijë euro për performancë të mirë komunale

​Kamenica fiton grant në vlerë 286 mijë euro për performancë të mirë komunale

Daut Haradinaj: Përveç Ramushit, nuk e votojmë asnjë kandidat për president

Daut Haradinaj: Përveç Ramushit, nuk e votojmë asnjë kandidat për president

Haziri: Albin Kurti nuk diti të menaxhojë suksesin

Haziri: Albin Kurti nuk diti të menaxhojë suksesin

Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit