Brovina publikon dëshmi se si ushtarët serbë kanë dhunuar një grua në Kosovë

16.05.2019 12:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brovina publikon dëshmi se si ushtarët serbë kanë dhunuar një grua në Kosovë

Deputetja e PDK-së, Flora Brovina, ka prezantuar para medive një fotografi të dhunimit të një gruaje nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë.

“Kemi fakte të gjenocidit në Kosovë, helmimin masovik do të thotë të fillosh luftën me fëmijë. Akt gjenocidial është edhe pushimi i atyre nga puna. Dëshmova një ndër faktet e dhunës seksuale ndaj grave. Sikur neve na është mbyllur goja dhe mundësia për të fol këto gjëra. Në qytete të mëdha kanë ekzistuar punkte të veçanta”, tha Brovina.

Ajo më tej ka treguar edhe për dëshmi të tjera që janë gjetur e që lasin për akte dhunimi në Vushtrri.

“Një dëshmi është kasetë që i është gjetur një ushtari serb, me akte të dhunimit në Vushtrri, incizim që është bërë me rrobat e përgjakura të grave dhe ky incizim i është dorëzuar prokurores së Tribunalit të Hagës. Ka mjaft të tjera dëshmi, kam histori të këtyre grave që jo të gjitha janë si heroina që dëshmoj në OKB. Por, para gjykatës dhe dëshmitë që këtu është bërë një gjenocid”, tha Brovina, raporton EO.

“…Asnjëherë prokuroria speciale qoftë edhe EULEX-i ju kam thënë se kemi dëshmi-akuza, që i kemi ngritur më 1999, nuk është marrë masa as askujt. As mua nuk me kanë marrë. Patëm në fund forcën politike që të ngrisim akuzën për gjenocid dhe ngritjen e një Tribunali që nuk vjetërsohet dhe ta dëshmojmë që këtu ka ndodh krimi i paparë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kaq janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kaq janë humbjet të Sërbisë për 14 muajt e vendosjes së taksës

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Kurti Prodhuesve: Ju jeni shtyllë e shoqërisë dhe ekonomisë, nga Qeveria që unë e drejtoj do ta keni vëmendjen maksimale

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Haxhiu: Gjatë kësaj jave anulojmë procesin e noterisë dhe do të shkarkohen edhe anëtarët e Komisionit

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Në rezervuarët e karburantit të aeroplanëve Boeing 737 Max, gjenden mbetje

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Në Britani rregulla të reja, nuk ka punë për të pakualifikuarit dhe ata që nuk dinë anglisht

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vetëm të martën në Kosovë ndodhën 50 aksidente trafiku

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Vdes regjisori kinez i filmave të njohur dhe familja e tij nga coronavirusi

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Pse po armatoset Serbia dhe me çfarë çmimi?

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Dyshimet e reja në tragjedinë e Gjilanit: Vëllai vrau vëllanë dhe prindërit, e shokuar motra vret atë dhe veten (VIDEO)

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Një histori tmerri në Kosovën e pasluftës

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë

Kërkohet unitet politik për dialogun me Serbinë