Bronkiti apo inflamacioni i mushkërive – si të konstatoni më së lehti cili është problemi

06.12.2018 05:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bronkiti apo inflamacioni i mushkërive – si të konstatoni më së lehti cili është problemi

Edhe bronkiti, edhe inflamacioni i mushkërive janë sëmundje të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, mirëpo edhe simptomat janë të ngjashme. Prandaj është shumë e vështirë të diagnostikoni drejt këto sëmundje.

– Nuk ka kufij të qartë midis bronkitit dhe inflamacionit të mushkërive, mirëpo shërimi i këtyre dy sëmundjeve është i ndryshëm dhe prandaj është me rëndësi të përcaktohet diagnoza e drejtë, thotë Dr. William Schaffner, specialist i sëmundjeve infektive në Universitetin Vanderbilt në Nashville, transmeton Telegrafi.

Ajo që është me rëndësi të dihet është që bronkiti paraqet inflamacionin e bronkeve, gypave të vegjël të cilët nga gabzherri shkojnë në mushkëri, prandaj kjo paraqet dallim esencial midis këtyre dy sëmundjeve.

Bronkiti është pasojë më e shpeshtë e viruseve, ndërsa inflamacioni i mushkërive mund të shkaktohet edhe nga infeksioni bakterial.

– Gjithashtu, bronkiti është i ngjashëm me ftohjen, përkatësisht i njëjti virus i shkakton të dy sëmundjet – thotë dr. Efraim Calik, specialist i sëmundjeve infektive në Institutin “Duke Health” në Karolinën Veriore.

Simptoma më e shpeshtë për bronkitin është kolla e cila shfaqet vrullshëm.

Mund të ndodhë që me rastin e kollitjes të dalë jashtë edhe mukoza, mirëpo ajo patjetër duhet të jetë e pangjyrë apo e shndritshme.

Këto simptoma i shoqërojnë edhe rraskapitja, ethet e buta, mungesa e frymëmarrjes. Më së shpeshti zgjat nga 7 deri në 10 ditë, mirëpo kolla mund të zgjasë edhe më shumë.

Meqenëse fjala është për infeksionin virusal, bronkiti kurrë nuk shërohet me antibiotikë, por me analgjetikë dhe antipiretikë. Edhe më mirë është që të shëroheni me mjaltë dhe me çaj të nxehtë.

– Te pneumonia inflamacioni kalon rrugët e bronkeve dhe depërton më thellë në mushkëri dhe më së shpeshti është pasojë e inflamacionit bakterial, – thotë dr. Schaffner.

Ajo që është qartë e dukshme është që inflamacioni i mushkërive përfshin të dy krahët dhe që patjetër duhet të shërohet me antibiotikë, më së shpeshti me doza të mëdha. Shfaqet edhe humbja e peshës.

Inflamacioni i mushkërive zgjat shumë më tepër sesa bronkiti dhe nuk janë të rralla rastet e komplikimeve.

Gjëja më e rëndësishme është që me rastin e dhembjes së parë në koshin e kraharorit të shoqëruar me kollë, shkoni te mjeku për të përcaktuar diagnozën e drejtë që të mos ndodhë shërimi i gabuar. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Bronkiti apo inflamacioni i mushkërive – si të konstatoni më së lehti cili është problemi

Bronkiti apo inflamacioni i mushkërive – si të konstatoni më së lehti cili është problemi

Microsoft ridizajnon aplikacionin Outlook në iOS

Microsoft ridizajnon aplikacionin Outlook në iOS

Gola dhe dramë – derbi në Old Trafford ndahet baras mes Unitedit dhe Arsenalit

Gola dhe dramë – derbi në Old Trafford ndahet baras mes Unitedit dhe Arsenalit

Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

Restoranti britanik ofron ushqim falas për fëmijët, nëse prindërit e tyre lënë celularin në hyrje

Prodhuesi Kinez sfidon Samsung dhe Sony, premton një telefon me kamër 48-megapiksel

Prodhuesi Kinez sfidon Samsung dhe Sony, premton një telefon me kamër 48-megapiksel

Notat e lojtarëve: Burnley 1-3 Liverpool, Van Dijk më i miri në fushë – vlerësohet paraqitja e Shaqirit

Notat e lojtarëve: Burnley 1-3 Liverpool, Van Dijk më i miri në fushë – vlerësohet paraqitja e Shaqirit

Gjumi më i gjatë se 8 orë rrezikon shëndetin e zemrës

Gjumi më i gjatë se 8 orë rrezikon shëndetin e zemrës

Nokia prezanton telefonin premium me kosto të përballueshme Nokia 8.1

Nokia prezanton telefonin premium me kosto të përballueshme Nokia 8.1

Notat e lojtarëve: United 2-2 Arsenal, vlerësohet lart Mustafi

Notat e lojtarëve: United 2-2 Arsenal, vlerësohet lart Mustafi

Arrestohet hajni në Shkodër – ajo që bie më shumë në sy nuk janë vjedhjet, por emri i tij!

Arrestohet hajni në Shkodër – ajo që bie më shumë në sy nuk janë vjedhjet, por emri i tij!

Notat e lojtarëve: Wolverhampton 2-1 Chelsea, Loftus-Cheek lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Wolverhampton 2-1 Chelsea, Loftus-Cheek lojtar i ndeshjes

Këta llogariten si dy helikopterët më të frikshëm në botë – por si do të ishin kundër njëri-tjetrit? (Foto)

Këta llogariten si dy helikopterët më të frikshëm në botë – por si do të ishin kundër njëri-tjetrit? (Foto)

Bora Zemani plot shkëlqim sonte në Këngën Magjike

Bora Zemani plot shkëlqim sonte në Këngën Magjike

Wolverhamptoni  mposht Chelsean me rikthim

Wolverhamptoni mposht Chelsean me rikthim

Ibrahimovic do të qëndrojë në MLS

Ibrahimovic do të qëndrojë në MLS

Lopa shëtitet në bulevardin më të frekuentuar në Shkup (Foto)

Lopa shëtitet në bulevardin më të frekuentuar në Shkup (Foto)