Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

18.03.2020 23:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

“Të gjithë ekspertët tanë pajtohen që tendenca e përshpejtimit të koronavirusit në Serbi ka filluar dhe ditët në vijim janë jashtëzakonisht të rëndësishme, prandaj kemi prezantuar masa të jashtëzakonshme për të mbrojtur të moshuarit si grupi më i prekshëm”, tha kryeministrja serbe Ana Brnabiq.

Kemi vendosur masa për të ndaluar lëvizjen për ata mbi 65 vjeç, dhe situata është më e mirë se më parë. Faleminderit qytetarëve tanë të moshuar për këtë, tha Brnabiq, raportojnë mediat serbe, transmeton zëri,info.

Ajo shtoi se aktualisht rreth 6000 vullnetarë do të vizitojnë më të vjetrit dhe do t’i ndihmojnë ata, dhe u bëri thirrje të tjerëve që të paraqiten, “sepse kjo gjendje do të zgjasë “, shtoi ajo. “Ne vuajmë nga të kthyerit nga jashtë, dhe ata që e dinë se janë të infektuar po kthehen. Një gjë që vazhdon të na shqetësojë është qytetarët tanë, të kthyerit nga jashtë”, tha ajo. “Përkundër të gjitha thirrjeve për të qëndruar në vendet ku ata jetojnë dhe jo të kthehen në Serbi, sepse është e vështirë të monitorohen lëvizjet e tyre dhe ata duhet të qëndrojnë në karantinë, ata nuk kanë dëgjuar, kështu që sot kemi një turmë në kufij. Sot, kolonat në vendkalimet Horgos dhe Batrovci ishin 15, 20 kilometra secila”, tha Brnabiq.

Ajo shtoi se sot më shumë se 65,000 qytetarë serb janë rikthyer në Serbi. Brnabiq tha se njerëzit që vinin nga jashtë u konfirmuan se kishin koronavirus, kanë zbritur temperaturën e tyre me ilaçe, por po i vendosim në karantinë ose në spital, prandaj kemi vendosur të forcojmë masat dhe sanksionet për të mbrojtur popullatën e përgjithshme. Kushdo që shkel vetizolimin do të mbyllet në njërin prej tre objekteve. Brnabiq tha se janë identifikuar tre objekte, në Vrsac, Pozarevac dhe Pirot, të cilat do të strehojnë ata që shkelin masën e izolimit dhe do të sigurohen nga e rojet e burgut.

Ajo shtoi se ata që nuk zbatojnë izolimin e tyre dhe infektojnë të tjerët, do të burgosen për një deri në tetë vjet. Nëse infektojnë një tjetër dhe më pas vdesë, ai ose ajo mund të dënohet me dy deri në 12 vjet burg.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit