Britani, lejohet përdorimi i teknologjisë 5G të Huawei

25.04.2019 02:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Britani, lejohet përdorimi i teknologjisë 5G të Huawei

Pavarësisht thirrjeve të Shteteve të Bashkuara për të ndaluar instalimin e teknologjisë 5G të Huawei në rrjetet celulare të vendeve aleate, Britania është vendi i parë që i jep goditjen.

Vendi ishullor vendosi që të implementojë teknologjinë 5G të Huawei por me një kusht, jo në pjesën kyçe të rrjeteve.

Aktualisht Huawei ka një prezencë të gjerë në rrjetin 4G në Britani përfshirë antenat dhe komponentët e tjerë të rrjeteve.

Grupet si Kombet e Bashkuara i kanë quajtur pretendimet Amerikane si politikisht të motivuara.

SHBA akuzon Huawei për lidhje të ngushta me qeverinë Kineze dhe se përgjon vendet perëndimore për llogari të Pekinit.

Qëndrimi Britanik ka qenë i ditur prej kohësh dhe kishte rrëzuar mundësinë e përjashtimit total të Huawei nga gjenerata e re e rrjeteve celulare.

Sakaq shefi i inteligjencës kibernetike Britanike Jeremy Fleming kishte thënë se i ka të qarta shqetësimet dhe kërcënimet që vinë nga përdorimi i teknologjisë Kineze në infrastruktura kyçe, siç janë ato të rrjeteve celulare. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë