“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit për marrëveshjen

14.11.2018 21:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit për marrëveshjen

Kabineti qeveritar në Britaninë e Madhe ka dhënë mbështetjen e tij këtë të mërkurë për draftmarrëveshjen e rakorduar mes negociatorëve britanikë e europianë për “Brexit”-in.
Këtë ka njoftuar në një dalje të jashtëzakonshme për mediet kryeministrja britanike, Theresa May, pak pasi doli nga një takim që zgjati më shumë se 5 orë me të gjithë pjesëtarët e kabinetit.

“Vendimi kolektiv i kabinetit ishte se qeveria duhej të binte dakord me draftin e marrëveshjes së shkëputjes dhe për të hartuar tashmë deklaratën politike”, tha May nga jashtë ambienteve të zyrës së saj në Downing Street, përcjell TCH.

Ndërkohë, brenda më pak se gjysmë ore pritet të dalë të flasë në një konferencë për mediet edhe kryenegociatori europian për “Brexit”-in, Michel Barnier.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit për marrëveshjen

“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit për marrëveshjen

Taksa për mallrat serbe mund të rris çmimet e prodhimeve “Made in Kosova”

Taksa për mallrat serbe mund të rris çmimet e prodhimeve “Made in Kosova”

Opozita hungareze kërkon që Gruevski të arrestohet dhe të ekstradohet

Opozita hungareze kërkon që Gruevski të arrestohet dhe të ekstradohet

Mogherini: Mosmarrëveshjet në Ballkan të tejkalohen deri në vitin e ardhshëm

Mogherini: Mosmarrëveshjet në Ballkan të tejkalohen deri në vitin e ardhshëm

Edhe Mitrovica, Gjilani e Drenasi, ndër komunat me ajrin më të ndotur në vend

Edhe Mitrovica, Gjilani e Drenasi, ndër komunat me ajrin më të ndotur në vend

Fjalimi i fuqishëm i Çitakut në OKB: Kosova është shtet i të rinjve, i Majlinda Kelmendit e Distria Krasniqit

Fjalimi i fuqishëm i Çitakut në OKB: Kosova është shtet i të rinjve, i Majlinda Kelmendit e Distria Krasniqit

Tanin: Debati për shkëmbim të territoreve ka krijuar shqetësim, por duhet të shqyrtohet

Tanin: Debati për shkëmbim të territoreve ka krijuar shqetësim, por duhet të shqyrtohet

Dorëheqja e Elez Blakajt temë diskutimi edhe në OKB

Dorëheqja e Elez Blakajt temë diskutimi edhe në OKB

Rrustem Berisha po merr pjesë në konferencën e ministrave të mbrojtjes ShBA-Karta e Adriatikut në Mal të Zi

Rrustem Berisha po merr pjesë në konferencën e ministrave të mbrojtjes ShBA-Karta e Adriatikut në Mal të Zi

Rusia thotë se SHBA po shkakton “shqetësim të thellë global”

Rusia thotë se SHBA po shkakton “shqetësim të thellë global”

Investitori francez i gatshëm për investime të mëdha në Kosovë

Investitori francez i gatshëm për investime të mëdha në Kosovë

Klinika e Radiologjisë për 24 orët e fundit kreu shërbime për afro 500 pacientë

Klinika e Radiologjisë për 24 orët e fundit kreu shërbime për afro 500 pacientë

Prokuroria Themelore në Gjakovë ndalon një person për vjedhje të rëndë

Prokuroria Themelore në Gjakovë ndalon një person për vjedhje të rëndë

Ministri serb: Ndërprerje të taksës ose Kosova të largohet nga CEFTA

Ministri serb: Ndërprerje të taksës ose Kosova të largohet nga CEFTA

Prokuroria Themelore e Mitrovicës dhe Qendra për Ndërmjetësim mbajnë sesion informues mbi mekanizmat e ndërmjetësimit

Prokuroria Themelore e Mitrovicës dhe Qendra për Ndërmjetësim mbajnë sesion informues mbi mekanizmat e ndërmjetësimit

Zaev: Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni

Zaev: Gruevski do të ekstradohet në Maqedoni