Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

07.07.2019 20:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Me 20 mars të këtij viti, Lidhja Demokratike e Kosovës nisi zgjedhjet e brendshme.

Por, ani pse kanë kaluar më shumë se dy muaj ky proces nuk është përmbyllur.

Madje, në disa raste pati në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së, pati edhe dhunë fizike.

Por, duket se brenda muajit korrik ky proces do të marr fund.

Gjatë këtij muaji sic merr vesh T7, Lidhja Demokratike e Kosovës të përfundoj zgjedhjet edhe në komunat ku dolën probleme të mëdha, e më pas do të mbaj Kuvendin e Përgjithshëm.

Për këtë gjë duket se janë pajtuar edhe krerët e LDK-së.

Ndërkohë, se procesi zgjedhor do të përfundoj në korrik e thotë edhe Haki Rugova, që është nënkryetar i LDK-së.

“Disa kanë prit që ky proces të vonohet edhe më shumë por këto do të përfundojnë në korrik gjithsesi ndërsa për datën e kuvendit nuk kemi vendos ende”.

Se zgjedhjet në këtë parti do të përfundojnë brenda këtij muaji e thotë edhe Agim Veliu, që llogaritet si një nga njerëzit më me ndikim në LDK.

ADVERTISING

inRead invented by Teads

Veliu, që sëf undmi u rizgjodh kryetar i degës së Podujevës, ka thënë se nuk ka më arsye për tu shtyrë më gjatë procesi zgjedhor.

“Jemi kah fundi i zgjedhjeve dhe orientimisht mund t’i përfundojmë zgjedhjet këtë muaj. S’ka asnjë arsye të shtyhen zgjedhjet në parti”

Por, këta zyrtar të lartë të Partisë më të madhe opozitare, nuk e dinë se kur mund të ngrehet ndonjë mocion për rrëzimin e qeverisë.

Pavarësisht kësaj Haki Rugova, dëshiron shumë që kjo të ndodhë në shtator.

“ Nuk e di kush ka thënë unë nuk e di kur mbahet kuvendi I LDK-së dhe nuk e di që rrëzohet qeveria në Shtator, mirëpo kam dëshirë që të dyja me ndodhë, kam dëshirë që kuvendi i LDK-së me ndodhë në fund të korrikut dhe qeveria më u rrëzu në shtator”

Ndërkohë, burime të Gazetës Express kanë bërë me dije se Isa Mustafa para disa ditësh kishte mbledhur në Parti tre vendimmarrësit tjerë të LDK-së: Lutfi Hazirin, Haki Rugovën dhe Agim Veliun. E në këtë takim duket se shefi aktual i kësaj partie është pajtuar me tre vartësit e tij që zgjedhjet t’i përfundojnë gjatë këtij muaji.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve