Brazili kalon në çerekfinale pas fitores ndaj Meksikës

02.07.2018 18:08

Kombëtarja e Brazilit ka fituar me rezultat 2-0 ndaj Meksikës në ndeshjen e vlefshme për 1/8-tën e Kupës së Botës “Rusia 2018”.

Selecao kanë fituar në ndeshjen e tyre përball Meksikës për të siguruar kalimin tutje në çerekfinale.

Pjesa e parë e ndeshjes u dominua nga Brazili, të cilët menaxhuan me lojën, topin dhe krijuan shumë raste shënimi për gol.

Brazili (Getty Images)

Rastet më të mira ishin ai i Neymar (25′) dhe Gabriel Jesusit (33′), por asnjëra nuk arriti ta gjej rrugën e rrjetës dhe skuadrat shkuan pa gola në pushim.

Në pjesën e dytë, brazilianët u hodhën në sulm me të gjitha forcat dhe arritën ta gjejnë golin pas vetëm gjashtë minutave lojë me anë të Neymar, i cili shënoi nga afërsia për 1-0 pas asistimit të Willian.

Neymar Jr duke festuar golin me Paulinhon (Getty Images)

Pas këtij goli të brazilianëve, Meksika u mundua disa herë të gjej golin e barazimit, por ishin përsëri Selecao që gjetën rrjetën për të siguruar fitoren.

Firmino vulosi fitoren (Getty Images)

Luhej minuta e 88-të e ndeshjes, kur Roberto Firmino shënoi nga afërsia për 2-0 pas asistimit të Neymarit dhe vulosi fitoren dhe rezultatin përfundimtar të ndeshjes.

Brazili me këtë fitore kalon në çerekfinale të Kupës së Botës, ndërsa aty do të takohet me fituesin e ndeshjes Belgjikë-Japoni. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar

AKEP thirrje për rinovimin e të dhënave për domainet .AL

Solskjaer: Juventusi është favorit i Ligës së Kampionëve, sidomos tani me Ronaldon

Paguan 3,600 funte për kamionin e vjetër, çifti investuan 23 mijë tjera dhe e shndërruan në shtëpinë e ëndrrave (Foto)

Çiftet po e duan pozicionin e ri të seksit “Pogo”, ja se si t’a bëni atë

Tirana me një hapësirë të re të inovacionit dhe robotikës, Kryebashkiaku Veliaj premton një buxhet të veçantë për këto nisma

Turistja filmon momentin kur leopardi mbyt antilopën për pak sekonda (Video, +18)

Arsenal – Leicester City, formacionet zyrtare

De Jong e Neves në radarin e Man Cityt

Komisioni Evropian hap thirrjen për 22 startupe të Evropës Qendrore dhe Lindore për tju bashkuar Samitit të Startupeve