BQK-ja do të “sqarojë” rritjen e tarifave para protestave të paralajmëruara

19.11.2019 09:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BQK-ja do të “sqarojë” rritjen e tarifave para protestave të paralajmëruara

Para se të mbahen protestat e paralajmëruara, për të premten dhe të shtunën e kësaj jave, kundër rritjes së tarifave për sigurim të automjeteve për 26 për qind, Banka Qendrore e Kosovës ka thirrur një konferencë për media, temë e së cilës do të jenë pikërisht tarifat e ngritura.

Ftesa e radhës për protestë kundër kësaj rritjeje është bërë të hënën në grupin “Merakli të kerreve”, në rrjetin sociale “Facebook”. Në një postim në këtë grup qytetarët janë ftuar në protestë të premten e kësaj jave, shkruan Koha Ditore.

“Ne ftojmë çdo qytetar, organizatë, media, si dhe çdo palë tjetër të interesuar të na bashkohet, në mënyrë që të arrijmë synimet tona”, thuhet në ftesën e bërë në grupin “Marakli t’kerreve”.

Në këtë ftesë janë dhënë edhe sqarimet për kohën dhe vendin e mbajtjes së saj. “Duke e ditur këtë fakt i cili prek xhepat e secilit qytetar dhe përkeqëson edhe më tutje gjendjen tonë ekonomike, ne si komuniteti më i madh i veturave në Kosovë dhe më gjerë nuk do të rrimë duarkryq, prandaj me datë 22 nëntor 2019 (e premte ) nga ora 13:00 grupi ‘Marakli t’kerreve’ organizon protestë me qëllimin e vetëm, atë të kundërshtimit të këtij vendimi. Protesta do të mbahet në rrugën ‘Luan Haradinaj’ pranë BQK-së”, thuhet në këtë ftesë.

Për këtë është njoftuar edhe Policia e Kosovës, e cila ka bërë të ditur se kanë marrë të gjitha masat për protestën e cila do të mbahet më 22 nëntor pranë objektit të BQK-së.

Ata përmes një njoftimi për media thonë se janë të njoftuar zyrtarisht për organizimin e protestës, derisa shtojnë se kanë ndërmarrë veprimet e duhura për të mundësuar rrjedhën normale të protestës… (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Babai nga Suhareka që miqtë ia djegën djalin për së gjalli, kërkon burgim të përjetshëm

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Mourinho: Ndeshja bërball bavarezëve do të vlejë për të parë se ku janë lojtarët

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Merret vendimi nga FIFA, Blatterin dhe Platinin do t’i padisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama medalje të Artë ekipeve të huaja të kërkim-shpëtimit

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Qmendet Trump: Premtoj 738 miliardë dollarë për mbrojtje

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Ambasadorja franceze Butel: Pa përparuar në fushën e sundimit të ligjit s’ka viza

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Sindikata e Policisë këmbëngul, këtë muaj rrogat duan t’i marrin sipas Ligjit të pagave

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Asamblisti i AAK-së ftohet nga Specialja

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Përfundon takimi Mustafa – Kurti, s’ka marrëveshje

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

Thaçi përplaset me Vuçiqin: Kërkimi i kompromisit pa na njohur si shtet është provokim

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

IKD reagon ndaj sulmeve verbale e ofendimeve që iu bënë monitorueses së tyre në seancë gjyqësore

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Thaçi më 24 dhjetor thërret mbledhjen për konstituimin e Kuvendit

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Rama: Italia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Kurti për postin e Presidentit: S`ka pengesë që na ndal në arritjen e koalicionit me LDK-në

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro

Murtezaj: Nga detyrimet e trashëguara Administrata Tatimore mbledh mbi 100 milionë euro

GLPS dhe ÇOHU: Vetingut në sistemin e drejtësisë mund ta kthejë besimin e qytetarëve

GLPS dhe ÇOHU: Vetingut në sistemin e drejtësisë mund ta kthejë besimin e qytetarëve