Botërori dhe racizmi i tifozëve rusë

14.06.2018 15:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Botërori dhe racizmi i tifozëve rusë

Gati një milion tifozë nga e gjithë bota pritet të udhëtojnë në Rusi gjatë javëve të ardhshme për Kampionatin Botëror, që nis sot. Ata përfshijnë qindra e mijëra admirues nga Amerika e Jugut dhe Afrika, të cilët janë të famshëm për shfaqjen e pasionit dhe të festës në turne. Por, siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell, ka shqetësime që rrjedhin nga racizmi dhe dhuna e shfaqur shpesh në futbollin rus.

Moskovitët mund të kenë reputacionin e të fortit. Por pak ritme latine, e thyejnë shpejt akullin. Klasat e tangos gjenden kudo në kryeqytetin rus.

“Ka të bëjë me kushtimin e kohës, është një filozofi komunikimi, filozofi besimi”, thotë instruktorja e tangos, Elena Klimova.

Të njëjtat aftësi ndoshta që nevojiten edhe në fushë. Qindra mijëra tifozë pritet të udhëtojnë nga Amerika e Jugut për të parë Botërorin.

“Ne i presim dhe i duam të gjithë. Shpresojmë që të shohim ’emocionet e tyre të nxehta’”, thotë nxënësi i tangos Kostandin Ledovsky.

Restoranti Navarro në Moskë do të presë tifozët e ekipit argjentinas. Ndër asortimentet – biftek, ëmbëlsira dhe krepe me sherbet karameli. Shefi thotë se ka vetëm një pyetje në mendjet e tifozëve.

“Çfarë do të bëjë Lionel Messi në këtë Botëror?”

Kupa Botërore është një festival i kulturave globale ashtu si edhe i futbollit. Por diversiteti nuk është gjithmonë i mirëpritur. Organizatori i Kupës së Botës, FIFA gjobiti Shoqatën Ruse të Futbollit me 30 mijë dollarë muajin e kaluar pasi tifozët e tij hodhën parrulla raciste ndaj lojtarëve me ngjyrë në një ndeshje kundër Francës.

“Ne shohim nacionalistë të ekstremit të djathtë në stadiumet e futbollit, shohim akte të racizmit që janë shfaqur brenda stadiumeve. Kjo është mjaft e përhapur dhe futbolli rus për shumë njerëz ka qenë një zonë ku nuk duhet shkuar”, thotë Piara Powar, me shoqatën anti-raciste “Fare Network”.

Aziz Camara emigroi në Shën Peterburg nga Mali dhe luan për ekipin lokal Maxima. Ai thotë se tifozët nuk duhet të kenë frikë.

“Para se të vija në Rusi, dëgjoja shumë njerëz që flisnin për racizmin këtu, më thoshin se ky është ende një vend shumë i mbyllur dhe i vështirë për të jetuar. Kur erdha këtu provova të kundërtën. Ndjehem i mirëpritur”.

Njerëz të tjerë janë më të rezervuar. Mbrojtësi i ekipit anglez Danny Rose u ka thënë prindërve të tij të mos udhëtojnë në Rusi për shkak të shqetësimeve të racizmit.

Ndërkohë ligjvënësit britanikë kanë paralajmëruar tifozët kundër shfaqjeve të dukshme të flamurit anglez – mes shqetësimeve për një përsëritje të dhunës mes tifozëve të Anglisë dhe Rusisë në Francë në vitin 2016.

Autoritetet paralajmërojnë se nuk do të tolerojnë racizmin apo huliganizmin – dhe shumica e rusëve thonë se janë gati të mirëpresin kaq shumë kultura të ndryshme në vendin e tyre.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare

Nga viti i ardhshëm pensionistëve ju rriten pagat për 20%

Nga viti i ardhshëm pensionistëve ju rriten pagat për 20%

Asambleistja e LDK-së vendos nëse do të kalojë në AKR

Asambleistja e LDK-së vendos nëse do të kalojë në AKR