Botërori 2026 me 48 skuadra, Europa me 16

30.03.2017 20:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Botërori 2026 me 48 skuadra, Europa me 16

Botërori i vitit 2026 fillon të marrë formë. FIFA paralajmëroi disa kohë më parë se numri i skuadrave në këtë eveniment do të shkojë në 48 dhe ja ku jemi, tashmë gjithçka bëhet zyrtare. Presidenti Gianni Infantino e ka realizuar premtimin e tij duke i ndezur dritën jeshile formulës së re që do të aplikohet pas 9 vjetësh. Federata Ndërkombëtare e Futbollit e zyrtarizoi vendimin pas mbledhjes së zhvilluar në Zyrih dhe nga ky format përfiton edhe Europa ashtu si cdo kontinent tjetër. Numri i skuadrave nga kontinenti i vjetër shkon nga 13 në 16, çka do të thotë se në evenimentin më të ndjekur sportiv të planetit do të ketë vende edhe për 3 skuadra shtesë nga Europa. Pas kontinentit tonë, Afrika e dyta me 9, Azia me 8, CONCACAF dhe Comnebol me 6 dhe Oqeania me 1. Rregulli bazë është që vendi organizator kualifikohet automatikisht, ndërsa në fazën finale të eliminatoreve do të zhvillohet edhe një turne përjashtuar Europën. Nga ky turne do të kualifikohen edhe dy skuadra të tjera. Një tjetër risi është edhe ndikimi i drejtëpërdrejtë për herë të parë i renditjes së FIFA-s në Botëror pasi dy vendet e para në këtë mini play off do të luajnë vetëm një ndeshje. Gjithsesi, për t’u rikthyer te UEFA ku bën pjesë edhe Shqipëria, kjo formulë rrit ndjeshëm edhe shanset e Kombëtares Shqiptare për të debutuar në një Botëror.Tashmë topi kalon në këmbët e Këshillit të FIFA-s që në sesionin e ardhshëm që do të mbahet në 9 Maj, të ratifikojë vendimin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Vdes në moshën 59-vjeçare vajza e vogël e Nelson Mandela-s

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

Manchester United gati për finalen e madhe, rast i artë që nuk duhet shpërdoruar

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

5 këshilla për ta përmirësuar etikën e punës

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

8 punë që mund t’i bëni edhe nga shtëpia

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

Jolie e quan të bijën Zahara një ‘femër të jashtëzakonshme’: Kam mësuar shumë prej saj

“Mavraj më mirë të merret me dallaveret në futbollin e Shqipërisë”

“Mavraj më mirë të merret me dallaveret në futbollin e Shqipërisë”

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

Zidane: Përqendrimi është vetëm te Granada, kampion bëhet ai që ka më së shumti pikë në fund

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

​Ankesat ndaj gjyqtarëve të drejta, FFK urgjentisht të gjejë zgjidhje

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Mourinho e do talentin premtues të Romës

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Dy penallti e shpëtojnë Juventusin nga disfata e parë kundër Atalantas në 19 vjet

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Duka uron De Biasin për punën e re: Do të kesh gjithmonë vend në historinë tonë

Moti për ditën e nesërme

Moti për ditën e nesërme

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Igli Tare: S’ka arsyetime, por kemi shumë mungesa në skuadër

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?

Kur mund të shpallet kampion Real Madridi?

Zidane: VAR të mos përdoret shumë shpesh

Zidane: VAR të mos përdoret shumë shpesh