Bosnja ia dhuron 500 ton fishekë Irakut për të luftuar ISIS’in

08.03.2015 22:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bosnja ia dhuron 500 ton fishekë Irakut për të luftuar ISIS’in

Bosnja dhe Hercegovina dhuron për qeverinë irakiane më shumë se 500 ton municion, me ç’rast e jep mbështetjen e saj në luftën kundër organizatave terroriste në shtetin islamik

Me këtë rast Bosnja do të dhurojë 15 milionë fishekë të kalibrit 7,9 milimetra, dhe 400 mijë fishekë të kalibrit 14,5 milimetra që njihen si municion më i lartë në forcat e armatosura të Bosnjës. Këtë e ka konfirmuar për “Dnevni Avaz” ministri i Mbrojtjes në Bosnjë, Zekerija Osmiq.

Vendimi për donacion të municionit është marrë nga Kuvendi i Bosnjës me kërkesë të SHBA e cila ka kërkuar nga Bosnja t’i bashkohet koalicionit në luftën kundër organizatave terroriste të ISIS.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Pas tërmetit në Shqipëri  6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Pas tërmetit në Shqipëri 6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Lëkundje të forta të tërmetit në Durrës

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

Po largohen banorët nga Tiranë, frika e tërmeteve

Një grua e moshuar në SHBA gjendet e vdekur në shtrat, burri i saj në frigorifer

Një grua e moshuar në SHBA gjendet e vdekur në shtrat, burri i saj në frigorifer

Shkarkohet nga detyra sekretari i Marinës së SHBA-së

Shkarkohet nga detyra sekretari i Marinës së SHBA-së

Publikohet fotoja me 17-vjeçaren që po përndjek Princin Andrew

Publikohet fotoja me 17-vjeçaren që po përndjek Princin Andrew

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

ISIS konfirmon vdekjen e al-Baghdadit, emëron shefin e ri

Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

Gjendja e migrantëve në Greqi “para shpërthimit”

Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit

Trump: Është vrarë edhe zëvendësi i Al-Baghdatit