Bosi i Amazon është hakuar nga Arabia Saudite

31.03.2019 16:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bosi i Amazon është hakuar nga Arabia Saudite

Një hetues i bosit të Amazon Jeff Bezos thotë se Arabia Saudite ka hakuar telefonin e Bezos dhe aksesuar të dhënat e tij.

Gavin de Becker u punësua nga Bezos për të gjetur sesi mesazhet e tij private kanë përfunduar në duar të tabloidit National Enquirer.

Ai arriti në përfundimin se Arabia Saudite fshihej pas këtij hakimi dhe arsyeja ishte e thjeshtë: gazeta e Bezos, Washington Post kishte mbuluar në detaje vrasjen e gazetarit Saudit Xhamal Kashogi në konsullatën Saudite në Stamboll.

Arabia Saudite ende nuk ka komentuar raportimet. Washington Post kontrollohet nga një kompani e Jeff Bezos që prej 2013-ës kur e bleu nga familja Graham për 250 milionë dollarë.

De Becker tha se kishte dërguar gjetjet e tij pranë zyrtarëve Amerikanë. Lajmi vjen në një kohë kur Bezos paditi kompaninë pas National Enquirer për shantazh dhe tha se ishte kërcënuar për publikimin e fotove intime nëse Bezo snuk tërhiqej nga akuzat se tabloditi ishte politikisht i motivuar.

National Enquirer ka publikuar disa shkrime në Janar duke folur për një aferë të bosit të Amazon ku përfshiheshin foto dhe mesazhe me tekst.

Princi Saudit i kurorës e konsideron Washington Post një armik të rrezikshëm. Ndërsa qeveria Amerikane mendon se vrasja e Kashogi nuk do të ishte kryer pa aprovimin e Mohamed Bin Salman.

Në Shkurt Ministri Saudit për Punët e Jashtme ishte shprehur që Arabia Saudite nuk ka të bëjë me raportimet e National Enquirer për rastin Bezos. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren