Borxhi i Telekomit ka shkuar në rreth 60 milionë euro

26.04.2018 19:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borxhi i Telekomit ka shkuar në rreth 60 milionë euro

Ditën e 24 majit të 2017-ës, Agron Mustafa u prezantua si heroi i Telekomit në momentin kur vuri nënshkrimin mbi kontratën e re me kompaninë Z-Mobile, duke u deklaruar se po e shpëton Valën nga falimentimi.

Atëkohë, u tha se Telekomi do të paguajë vetëm shpenzimet gjyqësore, derisa sipas marrëveshjes, Z-Mobile do të marrë në shfrytëzim nga Vala edhe 100 mijë numra të rinj, si dhe shërbimin 3 dhe 4 G. Detajet e tjera mbeten edhe sot e kësaj dite të pazbuluara për publikun.

Bisedime të vështira i kishte quajtur Mustafa, derisa Z-Mobile deklaroi se hoqi dorë nga kërkimi i borxhit, raporton KTV.

Por pa kaluar një vit i plotë kalendarik, këto para po i kërkohen buxhetit të shtetit për ta shpëtuar Telekomin nga falimentimi.

Bordi i ri i Telekomit ia kërkoi qeverisë hiq më pak se 60 milionë euro.

Sipas dokumenteve që ka parë Kohavisioni, në këtë shumë janë llogaritur edhe 23 milionët, që Telekomi ia ka borxh Z-Mobilit për dëmet që, sipas Gjykatës së Arbitrazhit, iu shkaktuan shkaku i mosrespektimit të marrëveshjes së nënshkruar në 2008-ën.

Deri tash, Z-Mobilet i janë paguar mbi 7 milionë euro, prej të cilave 4.5 milionë euro janë kesh, ndërsa rreth 2 milionë euro janë zbritur nga 27 përqindëshi i të hyrave që Z-Mobile detyrohet t’i paguajë Telekomit.

Sido që të jetë, Z-Mobile dhe Vala nuk do ta rinegociojnë më kontratën e vjetër, e cila skadonte më 2019, pasi me kushte të njëjta kjo kompani do të vazhdojë të marrë shërbime nga Telekomi deri në 2027-ën.

Në anën tjetër, borxhi real që Telekomi ka ndaj furnitorëve është pak mbi 15 milionë euro, para të cilat ua ka borxh shërbimeve komunale, mediave dhe disa furnitorëve të tjerë.

Rreth 3 milionë euro llogaritët se janë borxhe ndaj konsumatorëve apo si kredi të pashfrytëzuara në llogari të klientëve.

Monako Telekom ka qenë ndërmarrja që kishte siguruar prefiksin +377 për numrat e valës dhe borxhi që Vala i ka kësaj kompanie, sipas regjistrit të muajit mars 2018, arrin vlerën në rreth 5 milionë euro.

0.45 centë në muaj i ka paguar Vala asaj për secilin numër që ka qenë aktiv, po kaq ka paguar edhe për mbi 200 mijë numrat e kompanisë Z- Mobile, andaj në regjistrin e borxheve që kompanitë tjera ia kanë Telekomit është edhe shuma pre 9 milionë eurosh që Dardafon.net apo Z-Mobile është dashur t’ia paguajë Valës.

Por këto para asnjëherë nuk janë paguar pasi nuk kanë qenë të qartësuara në kontratën mes Valës dhe Z-Mobile, që nisi zbatimin në vitin 2009.

Më shumë se 62 milionë euro që Telekomi i Kosovës i ka kërkuar nga arka e shtetit për t’i paguar borxhet ndaj furnitorëve është llogaritur edhe shuma prej rreth 15 milionë eurosh që Ministria e Financave i kishte kërkuar Telekomit si dividendë për vitin 2017.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren