Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

01.12.2019 16:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell, i cili nga dje ka marrë postin e Shefit të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, ka thënë se fakti se Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës nuk do të jetë problem që ai të jetë ndërmjetës i bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për gazetën kroate “Veçernji list”, Borrelli thotë se gjithmonë ka të pakënaqur – “nëse e njoh Kosovën, dikush është i pakënaqur – nëse s’e njoh Kosovën, sërish dikush është i pakënaqur”.

“Gjëja e parë që do ta bëj, pasi Kosova të formojë qeverinë, është vizita në Kosovë, ku nuk kam qenë kurrë. Do të vizitoj edhe Serbinë, ku kam qenë disa herë, në mënyrë që të flas me të dyja palët për qasjen e re të zgjidhjes së problemeve në Ballkan, që për ne është një nga prioritetet”, ka thënë Borrelli në këtë intervistë, transmeton Koha.net.

I pyetur nëse është problem që ai të merret me çështjen Kosovë-Serbi duke qenë se Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, Borrelli tha: “Jo, përse do të ishte problem?”.

“Unë nuk veproj tani si ministër i jashtëm i Spanjës, sepse kam detyra të reja. E kuptoj që njerëzit mund të vijnë në përfundimin se nëse vendi im nuk e njeh Kosovën, kosovarët nuk do t’më duan. Imagjinoni, në anën tjetër, të vijë nga një vend që e njeh Kosovën. Në atë rast do të mendonin se serbët nuk do të jenë të kënaqur me mua. Ka disa asimetri. E njoh Kosovën, dikush është i pakënaqur. Nuk e njoh Kosovën, dikush tjetër është i pakënaqur”, potencoi Shefi i Politikës së Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Letra prekëse e Enver Hasanit: Nanë Kosovën po dojnë me nda për me largu Rusinë! Kot është derdhur gjaku yt dhe i mijëra tjerëve

Letra prekëse e Enver Hasanit: Nanë Kosovën po dojnë me nda për me largu Rusinë! Kot është derdhur gjaku yt dhe i mijëra tjerëve

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga ‘puçi qeveritar” i Kryeministrit të shkarkuar Kurti

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë

392 raste me koronavirus në Maqedoni, vetëm 54 prej tyre trajtohen në Klinikën e Infektologjisë

Kamionët kosovarë të bllokuar në kufirin e Serbisë/ Rama i shkruan Vuçiqit: Ngrijeni traun

Kamionët kosovarë të bllokuar në kufirin e Serbisë/ Rama i shkruan Vuçiqit: Ngrijeni traun

​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

​Punëtorët e kompanive të pastrimit duhet të përfshihen në pakon emergjente fiskale

BE-ja u thotë vendeve anëtare të mos e përdorin pandeminë për të minuar demokacinë

BE-ja u thotë vendeve anëtare të mos e përdorin pandeminë për të minuar demokacinë

Për shkak të heqjes së tarifave prej 4 cent për importin e miellit, mullisët e Kosoves e ndalojnë prodhimin

Për shkak të heqjes së tarifave prej 4 cent për importin e miellit, mullisët e Kosoves e ndalojnë prodhimin

Dy viktima dhe 44 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Dy viktima dhe 44 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e qeverisë, thotë se është në kundërshtim me Kushtetutën

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e qeverisë, thotë se është në kundërshtim me Kushtetutën

Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Vdekja nga virusi korona e mban emrin Kina

Gjoshi – PDK: Kryeministri i shkarkuar Albin Kurti e dorëzoi autoritetin shtetëror tek Serbia

Gjoshi – PDK: Kryeministri i shkarkuar Albin Kurti e dorëzoi autoritetin shtetëror tek Serbia

Kushtetuesja merr vendim për Ligjin e Pagave

Kushtetuesja merr vendim për Ligjin e Pagave