Borrell: BE-ja udhëheq dialogun Kosovë-Serbi, SHBA-ja partner

15.05.2020 14:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Borrell: BE-ja udhëheq dialogun Kosovë-Serbi, SHBA-ja partner

Shefi i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell thekson se BE-ja është ndërmjetësi kryesor në dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit dhe se bashkëpunon me Shtetet e Bashkuara dhe ndan të njëjtën agjendë në Ballkanin Perëndimor.

Në një përgjigje me shkrim të një pyetje nga një anëtar i Parlamentit Evropian në lidhje me “humbjen e rolit udhëheqës të BE-së në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe dorëzimin e kësaj pozite SHBA-së”, ai potencon se BE theksoi angazhimin e saj në dialog dhe rajonin duke emëruar Përfaqësuesin e Posaçëm Miroslav Lajçakun.

Lidhur me marrëveshjet në fushën e transportit ajror dhe hekurudhor, të cilat Kosova dhe Serbia pranuan në parim me ndërmjetësimin e Amerikës zyrtari i lartë evropian thekson se “BE mbështet të gjitha masat dhe veprimet që kontribuojnë në lehtësimin e lëvizjes dhe komunikimit midis njerëzve “.

“Kjo është një nga mënyrat që çon në normalizimin e marrëdhënieve dhe përmirësimin e bashkëpunimit rajonal. Serbisë dhe Kosovës kanë nevojë për më shumë nga këto hapa, më shumë marrëveshje, më shumë normalizim”, deklaroi Borrell në një përgjigje me shkrim, raporton Blici serb, transmeton Klan Kosova.

Kreu i diplomacisë së BE-së shton se Brukseli mirëpret vendimin e autoriteteve në Prishtinë për heqjen e taksës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja.

“Ky është një vendim pozitiv për bashkëpunimin rajonal që mund të kontribuojë në rinovimin e bisedimeve për dialog”, përfundon Borrell.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor