Bordi i përkohshëm propozon revitalizimin e Termocentralit Kosova A

24.06.2020 20:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bordi i përkohshëm propozon revitalizimin e Termocentralit Kosova A

Bordi i përkohshëm propozon revitalizimin e Termocentralit Kosova A si dhe merr vendim për përkrahjen e të rejave dhe të rinjve me bursa dhe trajnime.

Bordi i përkohshëm i Drejtorëve të KEK sh.a. në mbledhjen e mbajtur sot, e mërkurë, 24 Qershor 2020, ka marrë një sërë vendimesh. Fillimisht është diskutuar hartimi i strategjisë së KEK-ut, me objektivë të parë re-vitalizmin dhe modernizimin e TermoCentralit Kosova A, dhe si rrjedhojë Bordi është dakorduar për fillimin e procedurave për studimin paraprak të fizibilitetit. Bordi ka përcaktuar edhe objektivin tjetër për përmbushjen e përgjegjësive mjedisore duke synuar pajisjen me lejen e integruar mjedisore sipas legjislacionit në fuqi dhe në përputhje me standardet mjedisore.

Në takimin e sotëm Bordi i përkohshëm njëzëri u pajtua që të krijohet një fond për 20 bursa universitare dedikuar për të rejat dhe të rinjtë nga Republika e Kosovës që studiojnë në degët deficitare dhe strategjike për KEK-un.

Në këtë takim gjithashtu është vendosur që si përkrahje ndaj Komunës së Obiliqit dhe asaj të Fushë Kosovës, të themelohet një program në Qendrën e Trajnimeve të KEK-ut për trajnimin e 100 të rejave dhe të rinjve të cilët kanë përfunduar shkollën e mesme profesionale në lëmitë përkatëse deficitare për KEK-un.

Në fund, Bordi u pajtua për angazhimin zyrtar të konsulencës së USAID-it për të ndihmuar në hartimin e strategjisë së ndërmarrjes, si dhe ngritjen e kapaciteteve në sektorin e burimeve njerëzore, zyrës ligjore, prokurimit dhe sektorë të tjerë të KEK-ut.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jashari: Krenar me UÇK-në, faqebardhë përpara!

Jashari: Krenar me UÇK-në, faqebardhë përpara!

Këshilltari i Thaçit thotë se presidenti ishte nisur për të mbyllur një kapitull lufte por u pengua

Këshilltari i Thaçit thotë se presidenti ishte nisur për të mbyllur një kapitull lufte por u pengua

Artistët presin ndihmën e shtetit, MKRS-ja sërish premton 5 milionë euro

Artistët presin ndihmën e shtetit, MKRS-ja sërish premton 5 milionë euro

Lutfi Haziri: Pa Thaçin s’ka delegacion, Hoti nuk shkon në Uashington

Lutfi Haziri: Pa Thaçin s’ka delegacion, Hoti nuk shkon në Uashington

Gani Geci: Shpresoj që aktakuza të ketë ndodhur me dijeninë e amerikanëve

Gani Geci: Shpresoj që aktakuza të ketë ndodhur me dijeninë e amerikanëve

Përleshje me thika në Mitrovicë, polici përfshihet për ta parandaluar sulmin

Përleshje me thika në Mitrovicë, polici përfshihet për ta parandaluar sulmin

Komuna e Pejës është komuna me më së shumti raste të reja me koronavirus sot

Komuna e Pejës është komuna me më së shumti raste të reja me koronavirus sot

Ministria e Arsimit emëron katër anëtarë të Këshillit Drejtues të UP-së

Ministria e Arsimit emëron katër anëtarë të Këshillit Drejtues të UP-së

Veseli reagon pas aktakuzës nga Specialja: Serbia ka bërë krime e jo shqiptarët

Veseli reagon pas aktakuzës nga Specialja: Serbia ka bërë krime e jo shqiptarët

VV del me reagim, Kosova është në pozitë të dobët para Serbisë në tavolinë të dialogut

VV del me reagim, Kosova është në pozitë të dobët para Serbisë në tavolinë të dialogut

95 raste të reja dhe 63 të shëruar me COVID-19

95 raste të reja dhe 63 të shëruar me COVID-19

Gashi: Hashim Thaçi të japë dorëheqje, u njollos me epitetin e të akuzuarit për krime lufte

Gashi: Hashim Thaçi të japë dorëheqje, u njollos me epitetin e të akuzuarit për krime lufte

Reagon Cakaj: Lufta e UÇK ka qenë e drejtë, të bindur në pafajtësinë  e Thaçit dhe Veselit

Reagon Cakaj: Lufta e UÇK ka qenë e drejtë, të bindur në pafajtësinë e Thaçit dhe Veselit

Sali Berisha: Nuk zbehet lufta e UÇK-së, e vlerësoj vendimin e Thaçit

Sali Berisha: Nuk zbehet lufta e UÇK-së, e vlerësoj vendimin e Thaçit

Ahmeti: Gjithmonë kam qenë kundër gjykatës që heton vetëm shqiptarët

Ahmeti: Gjithmonë kam qenë kundër gjykatës që heton vetëm shqiptarët

A do ta anulojë Hoti takimin në Washington? Deklarohet Mustafa

A do ta anulojë Hoti takimin në Washington? Deklarohet Mustafa