Bogujevci: Kam kaluar nëpër shumë procese gjyqësore, asnjëherë se kam pasur përkrahjen e vendit tim

16.05.2019 18:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bogujevci: Kam kaluar nëpër shumë procese gjyqësore, asnjëherë se kam pasur përkrahjen e vendit tim

Deputetja nga radhët e LVV, Saranda Bogujevci, duke folur për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë ka thënë se krijimi i një Tribunali të tillë nuk është një gjë e lehtë.

Ajo në këtë seancë ka thënë nuk duhet pasur vetëm fjalë për këtë, pasi që sipas saj kjo iu jep shpresë familjarëve.

“Për të krijuar një Tribunal ndërkombëtar, duhet të ketë një kërkesë në OKB, një rezolutë në OKB që lejon formimin e një Tribunali ndërkombëtar. Kjo merr kohë dhe lyp përkrahje. Nuk jemi anëtarë të OKB-së dhe kemi shtete që nuk na përkrahin. Por prapë duhet të punojmë në këtë drejtim. Të mos japim deklarata pa qenë të sigurt në këto procese. Familjarët duhet ta dinë saktë çfarë ne mund të bëjmë në këtë drejtim”, ka thënë ajo.

Bogujevci në këtë seancë ka thënë se kishte kaluar nëpër shumë procese gjyqësore por nuk e kishte pasur përkrahjen e Kosovës.

“Kam kaluar nëpër disa procese gjyqësore tash e 20 vite, por asnjëherë nuk e kam pasur përkrahjen e vendit tim. E kam pas përkrahjen e një vendi tjetër. E kam pasur krah një vend tjetër që më ka marr dhe është kujdesur për mua. Po du që vendi im të jetë krah i familjeve në këtë vend, që nuk e kanë mundësinë që e kam pasur unë. Duhet të bëhen punët drejt dhe t’i kemi njerëzit e fushës që e kuptojnë dhe e dinë këtë. Kemi njerëz që janë shkolluar jashtë në këtë drejtim dhe që japin kontribut për këtë”, ka thënë Bogujevci.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve