Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

12.12.2019 20:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Blakaj: Për krime të kryera në Kosovë, Serbia ka dënuar vetëm 17 policë apo ushtarë të nivelit të ulët komandues

Drejtori Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë (FHD), Bekim Blakaj ka folur për zhvillimet e fundit në raport me mohimin e krimeve të luftës.

Blakaj, në RTV Dukagjini ka thënë se pos dëmshpërblimit financiar ndaj viktimave të luftës duhen bërë edhe gjëra simbolike siç janë kërkim faljet.

Ai ka thënë se disa shtete kanë marrë veprime ndaj viktimave të tyre në luftëra të ndryshme.

“Kancelari gjerman kishte kërkuar falje për viktimat e nazizmit madje ishte përkulur para tyre”.

Blakaj duke komentuar mohimin që zyrtarët serbë po u bëjnë krimeve të kryera në Kosovë, thotë se “kjo është shenjë se nuk janë ndërmarrë hapa serioz drejt një pajtimi në të ardhmen”.

Drejtori Ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë, tha se ishte një befasi e mirë reagimi i UNMIK-ut.

Blakaj thotë se deri më tani në Serbi nga viti 1999 janë dënuar 17 serbë që kanë kryer krime në Kosovë.

“Shumica prej tyre janë të nivelit të ulët komandues. Pra policë apo ushtarë e asnjëri nga niveli komandues, që ka pasur përgjegjësi”.

Ai thotë se ky numër është shumë i vogël në raport me numrin e viktimave dhe krimeve që janë kryer në Kosovë.

Blakaj thotë se megjithatë dënimet për krime lufte nga Gjykata e Hagës ndaj zyrtarëve serbë duhet të shfrytëzohen nga zyrtarët e shtetit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 213 raste të reja me Covid-19

Edhe 213 raste të reja me Covid-19

Kadriaj: Pa garancinë e SHBA-së s’ka marrëveshje

Kadriaj: Pa garancinë e SHBA-së s’ka marrëveshje

KMDLNJ deputetëve: Mos u merrni me “razumem” të Avdullah Hotit, merrnu me rastet e COVID-19

KMDLNJ deputetëve: Mos u merrni me “razumem” të Avdullah Hotit, merrnu me rastet e COVID-19

Çfarë kushtesh duhet të plotësoni për të hyrë në Gjermani?

Çfarë kushtesh duhet të plotësoni për të hyrë në Gjermani?

Zemaj në Kirurgjinë Torakale: Asnjë pacient s’do të mbesë pa u trajtuar

Zemaj në Kirurgjinë Torakale: Asnjë pacient s’do të mbesë pa u trajtuar

Hoti: Integriteti territorial i Republikës së Kosovës është i panegociueshëm

Hoti: Integriteti territorial i Republikës së Kosovës është i panegociueshëm

Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

Dështon rezoluta për Telekomin dhe ajo për pensionistët kontributdhënës

Dështon rezoluta për Telekomin dhe ajo për pensionistët kontributdhënës

LVV “pro” heqjes së kufizimit për të përfituar pensionistët kontributdhënës

LVV “pro” heqjes së kufizimit për të përfituar pensionistët kontributdhënës

Johnson: Kriza e koronavirusit përfundon nga mesi i 2021-ës

Johnson: Kriza e koronavirusit përfundon nga mesi i 2021-ës

Deputeti Tolaj: E palogjikshme që kriteri për pensionistët kontributdhënës të jetë 15 vjet, duhet të jetë 10 vjet

Deputeti Tolaj: E palogjikshme që kriteri për pensionistët kontributdhënës të jetë 15 vjet, duhet të jetë 10 vjet

Haxhiu kërkon të zgjidhet çështja e pensionistëve kontributdhënës: Po shpërblehen ata që iu nënshtruan sistemit jugosllav

Haxhiu kërkon të zgjidhet çështja e pensionistëve kontributdhënës: Po shpërblehen ata që iu nënshtruan sistemit jugosllav

Thaçi e Hoti pajtohen se procesi i dialogut duhet të përmbyllet me njohjen reciproke

Thaçi e Hoti pajtohen se procesi i dialogut duhet të përmbyllet me njohjen reciproke

​Kuvendi dështon të miratojë rezolutën për Telekomin

​Kuvendi dështon të miratojë rezolutën për Telekomin

Dy viktima të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Dy viktima të reja nga Covid-19 në Shqipëri

Hajvali – Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje në shtëpi

Hajvali – Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje në shtëpi