Biznesi po dëmtohet/ Pamundësi për të paguar pagat e punonjësve

16.03.2020 07:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biznesi po dëmtohet/ Pamundësi për të paguar pagat e punonjësve

Shqipëria është futur në një shtet-rrethim të detyrueshëm që të parandalojë përhapjen e virusit Covid-19. Kjo ka bërë që qytetarët të izolohen në banesate tyre dhe të mos shkojnë në punë.

Gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu zhvilloi një intervistë me një nga përfaqësuesit e biznesit, ku ky i fundit tregoi për ‘krizën’ që po kalon biznesi në këto ditë.

Cila është klima në biznesin në Tiranë dhe më gjerë, pas futjes në këtë shtet-rrethim të domosdoshëm për të ulur shpejtësinë e përhapjes së Covid-19?

“Situata është e rënduar. Në radhë të parë kemi masat shtrënguese dhe pastaj vetë paniku që kapi qytetarët shqiptarë. Duhet të ndërhyjmë nëpërmjet këshillave të mjekëve dhe ekspertëve, në mënyrë që të mos braktiset vendi i punës por të merren masa për parandalimin e virusit.

Sipërmarrjet private të vogla në qoftë se vazhdojnë të mbyllura e kanë të pamundur të kryejnë pagesat e punonjësve të tyre, prandaj duhet një ndërhyrje e qeverisë. Dhoma e Tiranës në bashkëpunim me dhomën e Durrësit kanë paraqitur një kërkesë ku kërkojnë nga qeveria shqiptare për marrjen e disa masave imediate, ndër to është edhe rimbursimi i pagesave për punonjësit që janë larguar nga puna apo janë në karantinim”- tha Aga.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie