Bizneset kërkojnë masa shtesë nga qeveria për shkak të koronavirusit

15.03.2020 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bizneset kërkojnë masa shtesë nga qeveria për shkak të koronavirusit

Komuniteti i biznesit në Kosovë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës masa të reja shtesë për bizneset.Pas një takimi që kanë pasur shoqatat ekonomike me zëvendëskryeministrin e parë në Qeverinë e Kosovës, Avdullah Hoti, janë dakorduar për një listë të masave shtesë, pas paraqitjes se personave të infektuar me koronovirusin e ri.

Në një konferencë të përbashkët, me përfaqësues të Odës Ekonomike, Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë, Aleancën Kosovare të Biznesit, Shoqata e Mullisëve, Hoti ka treguar masat, të cila tha se do t’i paraqesë në mbledhjen e ardhshme të qeverisëpër miratim.

Disa nga kërkesat e bizneseve janë për të lehtësuar transportin e mallrave që vijnë në Kosovë. Deri më 30 prill 2020 është kërkuar që të shtyhet afati për deklarimin e obligimeve tatimore, të prolongohen pagesa e kësteve të kredisë në bankat komercial si dhe pagesat e të gjitha obligimeve publike, si uji, rrymë, ngrohje e të tjera.

Po ashtu është kërkuar nga Ministria e Ekonomisë që më të gjitha ndërmarrjet që ofrojnë shërbimet publike, të ngritin komitetin për menaxhimin e shërbimeve dhe të përgatisin planin e veprimit sipas situatës së krijuar.

Një masë tjetër e kërkuar është që qeveria, përkatësisht Ministria e Ekonomisë, të mbikëqyrë punën e të gjithë operatorëve energjikë, që të sigurohet furnizim stabil dhe energji elektrike për të gjithë qytetarët.

Hoti po ashtu tha se një masë tjetër është që ndërmarrjet e shërbimeve të internetit dhe telefonisë mobile, të sigurojnë furnizim të rregullt “me qëllim të informimit të plotë të qytetarëve, duke siguruar që shërbimet nuk ndalen deri më 30 prill, 2020 edhe për shkak të mospagesës”.

Për veç këtyre masave, Berat Rukiqi nga Oda Ekonomike e Kosovës, tha se bizneset nuk e kanë të ndaluar veprimtarinë, pra ato që nuk hyjnë në kategorinë e kafeve, bareve, restoranteve, qendrave tregtare, duhet te vazhdojnë punën normalisht, me masa preventive për shëndetin e punëtorëve.

Përfaqësuesit e odave ekonomike po ashtu u bën apel qytetarëve që të mos bëjnë panik, duke thënë se Kosova ka sasi të mjaftueshme të grurit, e cila do të përpunohet në miell.

Deri më tani, në Kosovë janë raportuar pesë raste me koronavirus.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

BQK: Po dezinfektojmë paratë e gatshme

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Kurti: Presidenti të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga VV

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Thirrja e infektologut ndaj qytetarëve: Mos e fshihni se jeni të prekur nga koronavirusi

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie