Bizneset delegojnë shqetësimet te kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka

31.10.2019 12:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bizneset delegojnë shqetësimet te kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka

Rritja e taksave komunale, qendra e inovacionit, krijimi i komitetit për zhvillim ekonomik, mosfunksionalizimi i Zonës Ekonomike dhe kriteret për të qenë pjesë e saj, ishin ndër çështjet kryesore të diskutuara në takimin e përfaqësuesve të Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) me Kryetarin e Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka.

Kryetari i bordit të OAK-së Skënder Krasniqi falënderoi kryetarin Haskuka për pritjen, duke e njoftuar për aktivitetet dhe prioritetet e Odës dhe theksoi që ky takim u kërkua pasiqë bizneset e konsideruan si të nevojshëm diskutimin për sfidat me të cilat ata po përballen me Komunën gjatë organizimit “Kafja e Mëngjesit” në Prizren që OAK është duke i mbajtur në komuna.

Pronari i biznesit “Nutriwell” Bujar Bilurdagi kërkoi nga kryetari Haskuka që të themelohet një komitet për zhvillim ekonomik, pasiqë është mëse e nevojshme dhe do të ndihmonte bizneset e reja që të fokusohen në sektorët për të cilët Komuna ka nevojë më shumë. Tutje ai shtoi që një nga problemet kryesore me të cilat bizneset po përballen është edhe mungesa e kuadrit profesional, gjë e cila po i vështirëson punët për bizneset.

Dashmir Badallaj, pronar i biznesit “Badallaj.5” SH.P.K. u fokusua tek ndryshimi i taksave komunale që parashihet të ndodhë nga viti 2020, duke theksuar që një ndryshim i tillë enorm do të ndikoj negativisht tek bizneset e kësaj komune, andaj edhe u kërkua që Kryetari të ndërmarr masat që janë nën kompetencë të tij.

Tafil Kalimashi, pronar i “Kosova Pack” SH.P.K. kërkoi që bizneset të informohen paraprakisht për kriteret që kërkohen të plotëohen nga bizneset për të qenë pjesë e Zonës Ekonomike. Ndërsa, Edin Gashi pronar i “Dallas” SH.P.K. shtoi që infrastruktura që ka Zona Ekonomike është ndër arsyet kryesore pse bizneset janë të interesuara për të qenë pjesë e saj. Ndërsa, Bafti Ismajli nga gurthyesi “Fitimi Commerce” theksoi problemet e bizneseve të sektorit minerar dhe vështirësitë që po hasin gjatë operimit.

Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka shtoi që Rregullorja për taksa është filluar nga Qeveria e kaluar dhe se janë bërë shumë ndryshime nga drafti fillestar, ndërsa ajo pritet të hy në funksion nga 01 janar 2020. Tutje ai shtoi që një nga problemet kryesore që po e hasin si Komunë është reagimi i bizneseve ndaj vendimeve të ndryshme që ata po marrin, vetëm pas miratimit.

Zona Ekonomike është duke u përfunduar, mirëpo për ta lëshuar në funksion fillimisht duhet të merren disa pëlqime nga Ministritë, e për të cilën fillimisht duhet të pritet krijimi i Qeverisë së re, ndërsa kriteret për të qenë pjesë e saj janë të parapara nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë.

Gjithashtu gjatë këtij takimi u diskutua edhe qendra e inovacionit, ku përfaqësuesit e Komunës theksuan që do të kenë përparësi bizneset për inovacion dhe teknologji si dhe industritë e lehta, por që ende nuk është e finalizuar.

Për fund kryetari Haskuka shtoi që Komuna e Prizrenit është e interesuar që të bëjë një strategji për zhvillim ekonomik dhe është e interesuar që të bashkëpunoj me komunitetin e biznesit, ndërsa lidhur me kuadrin profesional mund të arrihet lehtë një zgjidhje, mjafton që bizneset t’i informojnë për profesionet që ju nevoiten pastaj mund të krijohen propozime për kurrikula ato drejtime në shkollat profesionale./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me baner thumbues tifozët e Atletico Madridit ndaj Griezmannit

Me baner thumbues tifozët e Atletico Madridit ndaj Griezmannit

Mali i Zi goditët nga tërmeti

Mali i Zi goditët nga tërmeti

Kurti: Kosova kurrë nuk do ta lë vetë Shqipërinë

Kurti: Kosova kurrë nuk do ta lë vetë Shqipërinë

“Humanizëm i lartë e atdhedashuri e thellë”, Cakaj falenderon FSK-në

“Humanizëm i lartë e atdhedashuri e thellë”, Cakaj falenderon FSK-në

“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

Rashica ka shënuar gol shumë të bukur, ia siguron fitoren Werderit

Rashica ka shënuar gol shumë të bukur, ia siguron fitoren Werderit

Miratohet kërkesa për urdhërarrest ndërkombëtar për Zvonko Veselinoviqin

Miratohet kërkesa për urdhërarrest ndërkombëtar për Zvonko Veselinoviqin

Është gjendur “këlyshi” i ngrirë 18,000-vjet më parë

Është gjendur “këlyshi” i ngrirë 18,000-vjet më parë

Pack: Pas gabimit të Macron nevojitet diçka më konkrete për njerëzit e Ballkanit Perëndimor

Pack: Pas gabimit të Macron nevojitet diçka më konkrete për njerëzit e Ballkanit Perëndimor

Marin Mema, Ramës: Nuk pranojmë centralizim. Jemi sytë e zëri i shqiptarëve të thjeshtë

Marin Mema, Ramës: Nuk pranojmë centralizim. Jemi sytë e zëri i shqiptarëve të thjeshtë

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin