BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

12.05.2020 22:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Ndërmarrja farmaceutike gjermane “BioNTech” njoftoi sot se pret të shohë rezultatet e para nga provat e saj klinike për një vaksinë antikoronavirus në fund të qershorit ose në korrik.

“Studimet klinike mbi vullnetarë, që po kryhen në Gjermani dhe SHBA, kanë për qëllim të përcaktojnë sigurinë, efikasitetin dhe dozimin optimal të katër vaksinave të mundshme kundër koronavirusit”, tha drejtori ekzekutiv, Ugur Sahin.

“BioNTech”, në Gjermani dhe “Pfizer” me qendër në SHBA po bashkëpunojnë për të krijuar kapacitetin e prodhimit, me shpresën se miliona doza të një vaksine mund të jenë në dispozicion deri në fund të këtij viti, nëse ajo merr miratimin e nevojshëm nga enti rregullator.

Në Europë, 200 vullnetarë të shëndetshëm midis moshës 18 dhe 55 janë pjesë e testimeve. Në SHBA, do të vaksinohen rreth 360 vullnetarë të shëndetshëm, fillimisht vetëm me subjekte midis moshës 18 dhe 55 vjeç, por më vonë edhe me vullnetarë të moshuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës

Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

Rreth 30 të dyshuar për koronavirus në Vushtrri, në mesin e tyre dhe punëtorë shëndetësor

Nis hapja graduale e kufirit Kosovë-Shqipëri

Nis hapja graduale e kufirit Kosovë-Shqipëri

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!