Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

21.09.2020 19:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt ka qenë politikan që ka ndërmjetësuar në një numër krizash në botë. Aktualisht, krahas tjerash, është bashkëkryesues i Këshillit Evropian për Marrëdhënie me Jashtë, organizatë joqeveritare me ndikim që merret me analiza të politikës së jashtme.

“Serbia herë-do-kur do të duhet ta njohë Kosovën. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në një çast mblodhi forcën për një vendim të tillë, por e lëshoi atë mundësi. Por, ai është i vetëdijshëm se ky është çelësi për rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian”, ka thënë përfaqësuesi i lartë i bashkësisë ndërkombëtare në Bosnjë dhe ish-ministri i Jashtëm suedez, Carl Bildt.

Bildt, në një intervistë për portalin sarajevas Politicki.ba ka deklaruar se është e domosdoshme të zbatohen gjërat për të cilat Kosova dhe Serbia janë marrë vesh qëmoti dhe si, si ka thënë ai, nuk janë realizuar kurrë.

Ai ka shtuar se shumëçka është përsëritur në dokumentet që dolën pas takimit në SHBA. I pyetur se cili është rezultati i njëmendtë dhe nëse Serbia dhe Kosova duan marrëveshje, Bildt ka thënë se ideja e shkëmbimit të territoreve ka qenë “devijim i rrezikshëm, që ia ka marrë vite të tëra progresit në negociata”.

Bildt ka qenë politikan që ka ndërmjetësuar në një numër krizash në botë. Aktualisht, krahas tjerash, është bashkëkryesues i Këshillit Evropian për Marrëdhënie me Jashtë, organizatë joqeveritare me ndikim që merret me analiza të politikës së jashtme.

Në konstatimin se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë për anëtarin e presidencës së Bosnjës, Milorad Dodikun paraqet platformë që e lyps pavarësinë e Republikës Serbe të Bosnjës, Bildt ka thënë se Kosova është shtet i pavarur.

“Sa i përket asaj pike, nuk ka kthim. Dodiku është i vetëdijshëm se nuk ka asgjë sa i përket pavarësisë së Republikës Serbe të Bosnjës. Këtë gjë madje as Serbia nuk do ta pranonte”, ka theksuar ai./rtk

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Hungaria vlerëson se Kosova i ka përmbushur të gjitha obligimet për liberalizimin e vizave

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

Mosndërhyrja e institucioneve nxit incidentet dhe fyerjet ndëretnike

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

LVV kundër deklaratave të Trumpit: S’po vendoset paqja mes Kosovës e Serbisë

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Osmani thotë e Shqipëria ia ka borxh Kosovës zbardhjen e vrasjes së Ahmet Krasniqit

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

Nun ka mjet eksplodues në rrugën “Bill Clinton”

OAK njëanshëm tërhiqet, në mes të pandemisë lë gazetarët pa përfaqësim ligjor

OAK njëanshëm tërhiqet, në mes të pandemisë lë gazetarët pa përfaqësim ligjor

Londra ‘pushtohet’ nga flamujt kuq e zi, shqiptarët marshim paqësor nëpër rrugë

Londra ‘pushtohet’ nga flamujt kuq e zi, shqiptarët marshim paqësor nëpër rrugë