Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

05.06.2019 14:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Indeksin e Çmimeve të Importit (IÇIMP) për tremujorin e parë (TM1) të vitit 2019.

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë pësoi rënie për (-0.4%) në TM1 2019, krahasuar me TM4 2018.

Rënie më të mëdha të çmimeve sipas sektorëve ishin te: pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (-6.1%); tekstili dhe artikujt prej tij (-2.7%); letra dhe artikujt prej saj (-0.8 %); vajrat ushqyese (-0.5 %); lëkura dhe artikujt prej saj (-0.5%); mjetet e transportit (-0.4%); shtazët e gjalla dhe prodhimet e shtazëve (-0.4%); metalet bazë dhe artikujt prej tyre (-0.3%); dhe plastika, kauçuku dhe artikujt prej tyre (-0.2%).

Siç njofton ASK, rënia u neutralizua, kryesisht nga ngritja e çmimeve sipas sektorëve te: prodhimet bimore (3.3%); prodhimet minerale (2.3%); këpucët (1.5%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (0.7%); druri dhe artikujt prej tij (0.4%); artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani (0.2%); prodhimet e industrive kimike (0.1%); dhe instrumentet optike, fotografike, matëse, madicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës (0.1%), përcjell lajmi.net.

Ndërkaq, krahasuar TM1 2019 me TM1 2018, çmimet e importit u ngritën në një mesatare prej 3.5%. Ngritjet më të mëdha sipas sektorëve ishin te: prodhimet minerale (21.7%); lëkura dhe artikujt prej saj (19.9.%); shtazët e gjalla dhe prodhimet e shtazëve (9.3%); instrumentet optike, fotografike, matëse, madicinale dhe muzikore, si dhe mekanizmat e orës (7.9%); këpucët (5.0%); druri dhe artikujt prej tij (4.8%); plastika, kauçuku dhe artikujt prej tyre (4.2%); artikujt e ndryshëm të prodhuar (3.5%); prodhimet e industrive kimike (2.8%); artikujt e gurit, llaçit, prodhimet e qeramikës dhe të qelqit (2.1%); letrat dhe artikujt prej saj (1.6%); mjetet e transportit (1.3%); dhe artikujt ushqimorë të përgatitur, pijet dhe duhani (0.6%).

Ngritja u neutralizua, kryesisht nga rënia e çmimeve sipas sektorëve te: tekstili dhe artikujt prej tij (-11.5%); pajisjet e makinerisë dhe pajisjet elektrike (-3.0%); vajrat ushqyese (-2.7%); metalet bazë dhe artikujt prej tyre (-1.6%); dhe prodhimet bimore (-0.6%). 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

Bien çmimet e importit në tre mujorin e parë të këtij viti

Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Thaçi: Të rinjtë duhet të lëvizin lirshëm, Kosova po diskriminohet nga BE-ja për vizat

Thaçi: Të rinjtë duhet të lëvizin lirshëm, Kosova po diskriminohet nga BE-ja për vizat

Daut Haradinaj ka disa fjalë për veprimin e Daçiqit me dollarë

Daut Haradinaj ka disa fjalë për veprimin e Daçiqit me dollarë

Kur do të vijë Dita e Kiametit? Flet hoxhë Rama

Kur do të vijë Dita e Kiametit? Flet hoxhë Rama

Qeveria gjermane: Fokus i takimit Merkel-Haradinaj marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Qeveria gjermane: Fokus i takimit Merkel-Haradinaj marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Palmer: Nuk vendosim afate, por dialogu duhet të vazhdojë urgjentisht

Palmer: Nuk vendosim afate, por dialogu duhet të vazhdojë urgjentisht

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”