Biber: Serbia e Vuçiqit më e keqja që nga rënia e Millosheviqit

30.04.2018 15:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Biber: Serbia e Vuçiqit më e keqja që nga rënia e Millosheviqit

Gjendja e medieve në Serbi është shqetësuese dhe kështu, kaq e keqe, nuk ka qenë që nga rënia e Sllobodan Millosheviqit, ka deklaruar për “danas” Florijan Biber, profesor i Universiteti në Graz. Ai mendon se Serbia “nën kontrollin e Vuçiqit vështirë se mund të hyjë në Bashkimin Europian e krahas kësaj do të jetë i detyruar edhe ta Kosovën”, transmeton Koha.net.

“Nacionalizmi dhe gjuha e urrejtjes në mediet e afërta me qeverinë, sulmet në mediet e pavarura, kontrolli dhe kërcënimet pengojnë punën e medieve kritike dhe është normale që këto medie të ekzistojnë”, ka thënë Biber.

Ai problemin e sheh te fakti se “zyrtarët e BE-së nuk e kuptojnë sa serioze është situata dha janë të gatshëm t’i mbyllin sytë” sepse, kjo për ta, thotë Biber, është e dobishme .

Biber thotë se ekziston trendi forcimit të autoritarizmit në Ballkanin Perëndimor. Ai vëren se Maqedonia është bërë më demokratike se sa që ka qenë para një viti.

Sipas tij, deklaratat e zyrtarëve të BE-së tregojnë se”Unioni ende nuk ka vullnet të bëjë presion në ato qeveri dhe në praktikat e tyre jodemokratike”.

Biber mendon se Serbia “nën kontrollin e Vuçiti vështirë se mund të hyn në BE”. Krahas saj ai shton se Serbia para anëtarësimit në Bashkimin Europian, duhet ta njohë Kosovën, pa marrë para sysh se formalisht qo të quhej ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Partitë me akuza për luftën kundër keqpërdorimeve të zyrtarëve

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët