Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

18.07.2019 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq ka shfaqur shpresën se liderët e Kosovës do të kenë kurajon e duhur dhe përgjegjësinë për të ndryshuar vendimet e tyre e për të vazhduar dialogun, raporton transmetuesi publik serb, RTS.

“Ne jemi çdo ditë të gatshëm t’i kthehemi tavolinës së bisedimeve e të vazhdojmë me dialogun. Kjo është mënyra e vetme për të pasur stabilitet në Kosovë e Metohi, në mënyrë që njerëzit të mund të jetojnë paqësisht,” u ka thënë Brnabiq gazetarëve, transmeton RTK.

Ajo vuri në pah një sondazh të kryer në Kosovë, ku 91% e popullsisë që jetojnë aty, ishin shprehur se nuk duan të kenë konflikt të ngrirë e as status quo.

“Ata duan që dialogu të vazhdojë dhe unë shpresoj që liderët në Prishtinë do t’i dëgjojnë qytetarët e tyre dhe do të kenë kurajon politike dhe përgjegjësinë për marrë vendime që janë në të mirën e jo vetëm serbëve e shqiptarëve, por e të gjithë rajonit”, u shpreh Brnabiq.

Njëkohësisht, ajo e ka vlerësuar të rëndësishme vizitën e presidentit Macron në Serbi duke thënë se kjo do të ndihmojë në pozicionimin e Serbisë.

“Mendoj se vizita shkoi më mirë sesa që mund ta kishim paramenduar. I çmojmë shumë të gjitha ato që presidenti Macron tha gjatë vizitës në Serbi, të gjitha sinjalet e përkrahjes e ndoshta edhe sinjalin më të fuqishëm deri tani, se asgjë nuk ka përfunduar dhe se dialogu duhet të vazhdojë,” nënvizoi Brnabiq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

Daçiqi thotë se pavarësia e Kosovës “ka vdekur”

Këshilltarja e Haradinajt zbulon “të vërtetën e Ramës në Samitin e Berlinit”

Këshilltarja e Haradinajt zbulon “të vërtetën e Ramës në Samitin e Berlinit”

Haziri: Më 28 Nëntor do t’i ndahet çmimi Heroina e Qytetit, Shyhrete Tahiri Sylejman

Haziri: Më 28 Nëntor do t’i ndahet çmimi Heroina e Qytetit, Shyhrete Tahiri Sylejman

Lekaj: Autostrada e Dukagjinit do të ndodhë, pavarësisht ndryshimeve në Qeveri

Lekaj: Autostrada e Dukagjinit do të ndodhë, pavarësisht ndryshimeve në Qeveri

Refuzimi për integrimin evropian nxit faktorët destabilizues

Refuzimi për integrimin evropian nxit faktorët destabilizues

Greminger: Zgjidhja e çështjes Kosovë-Serbi, jetike për rajonin

Greminger: Zgjidhja e çështjes Kosovë-Serbi, jetike për rajonin

Berisha: Albin Kurti është një lider me një fibër të fortë politike, është “kafshë politike”

Berisha: Albin Kurti është një lider me një fibër të fortë politike, është “kafshë politike”

Abazi: Ka kaluar rreziku i ndarjes së Kosovës

Abazi: Ka kaluar rreziku i ndarjes së Kosovës

Vjosa Osmani: Marrëveshja Kosovë-Serbi nuk arrihet në mars të 2020’ës

Vjosa Osmani: Marrëveshja Kosovë-Serbi nuk arrihet në mars të 2020’ës

​Ilir Meta: Projekti “Serbia e Madhe” dështoi

​Ilir Meta: Projekti “Serbia e Madhe” dështoi

Zvogëlimi i numrit të ministrive rrezikon shumë vende të punës

Zvogëlimi i numrit të ministrive rrezikon shumë vende të punës

Albin Kurti takohet me Kryeministrin shqiptar, Edi Ramën

Albin Kurti takohet me Kryeministrin shqiptar, Edi Ramën

Gucati: Nëse Albin Kurti arrin të zhbëj Gjykatën Speciale, do të jetë heroi i Kosovës

Gucati: Nëse Albin Kurti arrin të zhbëj Gjykatën Speciale, do të jetë heroi i Kosovës

Gashi i pakënaqur me dënimin që Gjykata ua dha Halitit dhe Dreshajt

Gashi i pakënaqur me dënimin që Gjykata ua dha Halitit dhe Dreshajt

Fushë-Kosova do të bëhet me shtatore të Adem Jasharit

Fushë-Kosova do të bëhet me shtatore të Adem Jasharit

BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës

BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës