Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

18.02.2020 22:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Berisha: Edi Rama është tradhtar, mbështeti krijimin e Jugosllavisë së re dhe shkëmbimin e territoreve

Ish-kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha është i bindur se kryeministri aktual Edi Ram është peng i Beogradit. Një gjë të tillë ai e bazon në veprimet e Ramës, të cilat sipas Berishës janë në dëm të çështjes kombëtare.

Sipas tij, mbështetja e Ramës për shkëmbimin e territoreve dhe minishengenin ballkanik përbën tradhëti kombëtare.

“Sepse Edi Rama mbështeti shkëmbimin e territoreve, në dëm të Kosovës dhe kjo është tradhti kombëtare për aq sa ata janë shqiptarë. Sepse Edi Rama firmosi formimin e Jugosllavisë së re në formulën e minishengenit…”, tha Berisha në emisionin “Tempora” në OraNews.

“A nuk tha Vuçiq që shkëmbimi i territoreve ishte projekt i tij. A nuk ndihmoi ky me Miladinin shqipfolës që të dy tradhtarë të pafytyrë kundër vendit të tyre që të shkëmbeheshin…a nuk u thanë shqiptarëve me mijëra herë që kjo është e vetmja zgjidhje…po çfarë ka tradhtia më shumë?”, shtoi ish-kryetari i PD’së.

Sipas tij, kryetari i PS’së “për çdo gjë është peng i Serbisë” duke e krahasuar me Esat Pashën.

“Unë mendoj se Esat Toptani i ri me atë deklaratë nxori gjithçka. U tha shqiptarëve në Shqipëri dhe në Kosovë se marrëdhëniet tona kalojnë nga Beogradi. Ai nxori esencën e një shengeni të Jugosllavisë së re të përgatitur në 700 e 18 nene traktat nga Vuçiq në Beograd dhe i dhanë këtij argatit e ndonjë tjetri për ta popullarizuar. Çfarë tha ky, haptas: Nuk mund të ketë tha makroshengen shqiptar pa minishengen Ballkanik. Kjo do të thotë se shqiptarët për të gjitha marrëdhëniet ndërshtetërore, e pa shembullt në botë kjo, që dy vende të pavarura, të thonë që nuk mund të kemi marrëdhënie pa marrëdhënie me Serbinë, kjo ndodh vetëm me një njeri i cili është peng kryekëput e xhep në Beograd. Për çdo gjë është peng”, theksoi Berisha.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Moti për sot dhe ditët në vijim

Moti për sot dhe ditët në vijim

9 të vdekur dhe 162 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë Veriore

9 të vdekur dhe 162 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë Veriore

Maqedonia e Veriut para krizës politike, opozita paralajmëron bojkotin e zgjedhjeve

Maqedonia e Veriut para krizës politike, opozita paralajmëron bojkotin e zgjedhjeve

Deputetja e AAK’së kërkon të rikthehen masat, pas shtimit të rasteve me COVID-19

Deputetja e AAK’së kërkon të rikthehen masat, pas shtimit të rasteve me COVID-19

​Kryetari Imri Ahmeti nderon dëshmorët

​Kryetari Imri Ahmeti nderon dëshmorët

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

India synon të përdorë 500 vagonë treni për pacientët me koronavirus

India synon të përdorë 500 vagonë treni për pacientët me koronavirus

Opozita e pabindur për pjesëmarrje në dialog

Opozita e pabindur për pjesëmarrje në dialog

Drenasi kremton 14 Qershorin, Ditën e Çlirimit

Drenasi kremton 14 Qershorin, Ditën e Çlirimit

Haradinaj takohet me  Monika Kryemadhin

Haradinaj takohet me Monika Kryemadhin

Arrestohet shtetasi i Shqipërisë, tentoi t’u japë ryshfet policëve në Vërmicë

Arrestohet shtetasi i Shqipërisë, tentoi t’u japë ryshfet policëve në Vërmicë

Rukiqi: Privatizimi i Telekomit dhe themelimi i gjykatës komerciale, të domosdoshme

Rukiqi: Privatizimi i Telekomit dhe themelimi i gjykatës komerciale, të domosdoshme

Fermeri nga Rahoveci në prag të falimentimit, mbi 30 mijë euro dëme nga pandemia

Fermeri nga Rahoveci në prag të falimentimit, mbi 30 mijë euro dëme nga pandemia

FSK fillon kampanjën e rekrutimit brenda disa ditëve

FSK fillon kampanjën e rekrutimit brenda disa ditëve

40 persona nga Vushtria sot presin rezultatet për COVID-19

40 persona nga Vushtria sot presin rezultatet për COVID-19

“Do të këndoj falas për ju”, Labi fton maturantët në protestë

“Do të këndoj falas për ju”, Labi fton maturantët në protestë