Berisha: Albin Kurti është një lider me një fibër të fortë politike, është “kafshë politike”

25.10.2019 23:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Berisha: Albin Kurti është një lider me një fibër të fortë politike, është “kafshë politike”

Ish-kryeministri Sali Berisha komenton zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë dhe fitoren e Vetëvendosjes. Për Berishën, kandidati për kryeministër, Albin Kurti, është një “kafshë politike”.

Sipas tij, zgjedhjet e ishin historike, ndërsa fituesin e tyre, kreun e Vetëvendosjes e konsideron si një politikan me fibër të fortë politike.

“Albin Kurti është një politikan me një fibër të fortë politike. Është “kafshë politike”, me instinkte politike dhe këtë e ka faktuar që në rininë e hershme. Ka arritur krejtësisht me talentin e tij, vendosmërinë e tij, instinktet e tij për dy herë radhas, që mos gaboj edhe në zgjedhjet e fundit ishte parti e parë, pa ndihmën e njeriu dhe së bashku me Vjosa Osmanin e LDK-së që u mandatuan për të qeverisur e kam vlerësuar si një ndryshim historik dhe e kam deklaruar se fitoi Kosova dhe se këto ishin zgjedhje ishin historike.

Cipras është rritur në krah të një miliarderi kurse Kurti mbështetësin kryesor ka pasur Adem Demaçin. Unë nuk e mohoj që kam pasur simpati për projektin e Vetëvendosjes, më vjen shumë mirë rishqyrtimi që Albin Kurti i ka bërë projektit. Ai pati kurajo të mbrojë ëndrrën e bashkimit kombëtar si pjesë e planit. Projekti që ai paraqit nuk ka ideal më fisnik, më sublim, se ideali i bashkimit kombëtar. Ky është një proces dinamik në ecurinë e tij, që kërkon rrethana siç deshën ta bëjnë duke ndarë Kosovën midis Serbisë dhe Shqipërisë. Me atë nuk isha kurrë”, tha Berisha në tvklan.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Murat Jashari kryeministër? Ky është komenti i Avdullah Hotit

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Konjufca fton qytetarët që ta nënshkruajnë peticionin për zgjedhje

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro

Çdo lehonë e Obiliqit do t’i merr nga 150 euro

Komunat do të ndalin shumë projekte si pasojë e krizës nga virusi

Komunat do të ndalin shumë projekte si pasojë e krizës nga virusi

Serbia i bindet BE-së, pranon të ndalojë fushatën e çnjohjeve të Kosovës?

Serbia i bindet BE-së, pranon të ndalojë fushatën e çnjohjeve të Kosovës?

Abuzimi i 15 vjeçares, Rama: Po bëhet viktima mish për top!

Abuzimi i 15 vjeçares, Rama: Po bëhet viktima mish për top!

BE-ja pret që Hoti të emërojë kryenegociatorin e Kosovës për dialog

BE-ja pret që Hoti të emërojë kryenegociatorin e Kosovës për dialog

Zv.kryeministri Tahiri: Që sot do të merrem me vonesat e 170 eurove

Zv.kryeministri Tahiri: Që sot do të merrem me vonesat e 170 eurove

Arban Abrashi pranon detyrën e Ministrit të Infrastrukturës

Arban Abrashi pranon detyrën e Ministrit të Infrastrukturës

Protestë në KEK për kthimin në punë të Njazi Thaçit, organizatorët shoqërohen në polici

Protestë në KEK për kthimin në punë të Njazi Thaçit, organizatorët shoqërohen në polici

Themelohet Komisioni Hetimor për punën e Qeverisë gjatë pandemisë

Themelohet Komisioni Hetimor për punën e Qeverisë gjatë pandemisë

Ministri Zemaj merr detyrën në krye të Ministrisë së Shëndetësisë

Ministri Zemaj merr detyrën në krye të Ministrisë së Shëndetësisë

​Për 24 orë, 77 aktakuza kundër 99 personave

​Për 24 orë, 77 aktakuza kundër 99 personave

Kadaj-Bujupi dhe Dërguti dënohen me nga 200 euro për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Kadaj-Bujupi dhe Dërguti dënohen me nga 200 euro për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvend

Memli Krasniqi, VV-së: Ju e shkarkuat Naser Ramadanin, si s’po u vjen keq ta përmendni

Memli Krasniqi, VV-së: Ju e shkarkuat Naser Ramadanin, si s’po u vjen keq ta përmendni

IKD: Gjykatat dështuan në masë të madhe t’i zbatojnë̈ obligimet për Kompensimin e Viktimave të Krimit në Kosovë

IKD: Gjykatat dështuan në masë të madhe t’i zbatojnë̈ obligimet për Kompensimin e Viktimave të Krimit në Kosovë